Opcja dla małych firm

Chwilowe kryzysy w małych firmach przeważnie wyglądają bardzo podobnie. Zazwyczaj problem rozpoczyna się w momencie, gdy jeden z klientów nie płaci w terminie. O ile w przypadku kilkudniowego opóźnienia nie jest to zbyt odczuwalne, to im dłużej ono trwa, tym szybciej może doprowadzić do kryzysu. Już tymczasowy brak środków wstrzymuje płynność finansową, co z kolei zaowocuje utrudnieniami w funkcjonowaniu całej firmy. Niewypłacalność względem współpracowników lub dostawców może doprowadzić do całkowitego wstrzymania działalności. Im dłuższy jest ten łańcuch, tym trudniej go przerwać. Dlatego jedyną słuszną opcją jest jak najszybsze zareagowanie na problem, zanim on jeszcze się pojawi.

Wtedy rozpoczyna się szukanie rozwiązań. Jeśli pożyczka, to zazwyczaj od najbliższych lub od banku. Niewielki odsetek przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Jest to gałąź Fintechu, która ma stanowić pomoc finansową dla najmniejszych firm. Jej funkcjonowanie polega na możliwości wykupienia nieprzeterminowanych wierzytelności, które są należne od kontrahentów za dany towar lub konkretną usługę. Dzięki temu przedsiębiorstwo utrzymuje swoją płynność przez szybszy dostęp do środków finansowych. Pomaga to uniknąć niewypłacalności.

Faktoring nie tylko dla dużych przedsiębiorstw

Faktoring był do tej pory kojarzony z działalnością większych przedsiębiorstw. Zmienia się to dzięki inicjatorowi eFaktoringu, którym jest Narodowy Fundusz Gwarancyjny. Jako niezależna od banku instytucja, NFG specjalizuje się w udzielaniu pomocy mikrofirmom. Zaletą tego rodzaju faktoringu jest dostosowanie usług do możliwości finansowych właścicieli niewielkich firm. W takiej sytuacji małe firmy mogą podlegać podobnym procedurom, co większe przedsiębiorstwa. Różnica polega na tym, że procedury eFaktoringowe dostosowane są do ich możliwości. Ponadto potrzebne pieniądze pojawiają się na koncie nawet jeszcze tego samego dnia. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć spirali zadłużenia , a co za tym idzie, groźby upadłości.

Nowoczesne rozwiązania

Fintech kojarzony jest z szybkością działań i nowoczesnym podejściem do klienta. Jego gałęzią są pożyczki pozabankowe, które również stanowią dobrą alternatywę w sytuacji kryzysu finansowego. Charakteryzuje je minimum formalności oraz krótki okres oczekiwania. Umożliwia to natychmiastowe uregulowanie zobowiązań. Możliwe jest wówczas spłacenie pożyczonej kwoty w momencie, gdy kontrahent dokona opóźnionej zapłaty.
„Małe firmy, które narażone są na groźbę niewypłacalności, nie mają takich możliwości pozyskania wsparcia jak duże przedsiębiorstwa. Ratunkiem dla nich jest branża Fintech, której usługi takie jak eFaktoring mogą pomóc mikrofirmom w zachowaniu płynności finansowej. Inną opcją są pożyczki pozabankowe dla firm. Obecnie możliwe jest profesjonalne dopasowanie jej rodzaju do konkretnego klienta. Umożliwiają to porównywarki online, które rekomendują oferty wybrane w oparciu o opinie specjalistów” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.

Rozwiązania FinTech są nie tylko korzystne dla osób borykających się z zaległościami finansowymi. Pomagają także promować wiedzę na temat nowoczesnych metod zarządzania pieniędzmi.