„Klienci powinni przede wszystkim sprawdzać firmy pożyczkowe, porównywać ich oferty i przeglądać opinie na ich temat. Na chwilę obecną ustawodawca nie przewidział stworzenia oficjalnego rejestru firm pożyczkowych, dlatego warto korzystać z internetowych porównywarek oraz rejestru firm pożyczkowych”

– komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Od 11 marca 2016 zaczną obowiązywać nowe kluczowe postanowienia tzw. ustawy antylichwiarskiej (Dz. U. Z 2015 poz. 1357). Zaostrzenie przepisów w sprawie popularnych chwilówek ma na celu ukrócić lichwę i zabezpieczyć osoby, które korzystają z takiej formy kredytowania.

W związku z nadchodzącymi zmianami instytucje pozabankowe udzielające pożyczek będą musiały podnieść standardy swoich usług. Pomoże to wyeliminować te firmy, które działają nieuczciwie

– dodaje komentuje Jarosław Ryba, Prezes Związku Firm Pożyczkowych.

Na podstawie nowych przepisów tzw. ustawy antylichwiarskiej (nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym) zmniejszone zostaną koszty kredytów konsumenckich z wyłączeniem odsetek, a dotyczące między innymi opłat za rozpatrzenie wniosku, opłata za obsługę domową, ubezpieczenie kredytu i inne. W art. 36a znowelizowanej ustawy o kredycie konsumenckim zawarte zostały zaostrzenia w naliczaniu maksymalnej dopuszczalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu, wiążąc go z kwotą udzielonego kredytu oraz długością okresu kredytowania.