Alternatywa dla kredytu i pożyczki

Kredyt gotówkowy w banku czy pożyczka online to doraźne i jednorazowe rozwiązania, które przez chwilę pozwalają mieć dostęp do dodatkowych pieniędzy. Wiążą się też z koniecznością spłaty w wyznaczonym terminie. W pierwszym przypadku zwracamy go w comiesięcznych ratach nawet przez 10 lat, w drugim – oddajemy w całości zwykle w ciągu maksymalnie 30 dni. Jeśli chcemy mieć stałe zabezpieczenie pieniężne na niespodziewane wydatki, możemy sięgnąć po kartę kredytową, która jest najtańszym na rynku kredytem, o ile spłacamy ją w tzw. okresie bezodsetkowym. Odnawialny limit pożyczkowy to alternatywa dla wszystkich powyższych narzędzi wspierających domowy budżet. Jego uzyskanie wiąże się z minimalną ilością formalności – podobnie jak przy chwilówkach, wniosek składa się online. Poza tym wystarczy mieć pod ręką dowód osobisty i telefon oraz posiadać konto w banku. Warunkiem uzyskania limitu jest też brak negatywnych wpisów w rejestrach BIG (KRD, BIG InfoMonitor, ERIF).

Wielokrotne użytkowanie limitu pożyczkowego

Największą zaletą odnawialnego limitu pożyczkowego jest to, że można z niego korzystać wielokrotnie, bez potrzeby zaciągania kolejnych zobowiązań czy przedłużania okresu spłaty. W ten sposób, nikt nie analizuje ponownie naszej zdolności kredytowej. Nie musimy też po raz kolejny wypełniać wniosku i podejmować się załatwiania innych formalności.

Odnawialny limit pożyczkowy dobrze zarządzany

Po stronie plusów tego rozwiązania należy zapisać również elastyczność. Do naszej dyspozycji zostaje oddana pewna kwota, z której możemy korzystać w dowolny sposób. Raz możemy wypłacić 300 zł, innym razem sięgnąć po 1000 zł. Bierzesz tyle, ile potrzebujesz i spłacasz dokładnie taką kwotę. W ten sposób odnawiasz pulę środków, które możesz wykorzystać. Możesz też wpłacić minimalną sumę, aby zachować aktywny limit. Co więcej, odsetki są liczone tylko od kwoty, którą wydałeś. Jeśli będziesz chciał zrezygnować z tego produktu kredytowego, regulujesz całość. Dobre zarządzanie odnawialnym limitem pożyczkowym sprowadza się zatem do trzech zasad. Pierwsza to rozsądne korzystanie z limitu, czyli używanie go sytuacjach przejściowych problemów finansowych. Druga, regularne spłacanie całej lub przynajmniej części wydanej sumy, ewentualnie minimalnej wymaganej opłaty, tak aby mieć stały dostęp do środków. Ważne jest też, aby nie przekraczać przyznanego limitu.

Na polskim rynku pozabankowym funkcjonuja trzy firmy oferujące odnawialny limit pożyczkowy. Saldo udziela zobowiązań od 300 do 5 000 zł, Flexinero pozwala uzyskać od 3 000 do 12 000 zł,, w Euroloan można skorzystać z limitu rzędu do 5000 zł.