Twój zysk wyliczony z depozytu:
zł
Kalkulator regularnego oszczędzania – co to jest?
Jest to narzędzie, które szybko i bez żadnych dodatkowych obliczeń wskaże nam realny zysk z konta oszczędnościowego. Obliczenia zakładają, że wpłaty na konto oszczędnościowe będą stałe i w takiej samej kwocie. Wynik obliczeń będzie zgodny z rzeczywistością, o ile zachowamy systematyczność w zbieraniu pieniędzy. To działanie sprawi, że zarobimy więcej, dzięki działaniu procenta składanego.
Nasze narzędzie ma na celu zaprezentowanie działania procentu składanego w praktyce, przy cyklicznym gromadzeniu nawet małych kwot na koncie oszczędnościowym i częstej kapitalizacji odsetek. Jest to jeden z wielu kalkulatorów dostępnych w serwisie, który pomoże Ci zarządzać finansami.
Kalkulator oszczędzania – kiedy się przydaje?
Z przelicznika opłacalności regularnego oszczędzania warto skorzystać, gdy planujemy otwarcie konta oszczędnościowego w banku. Narzędzie pozwoli sprawdzić jak długo musimy zbierać pieniądze na koncie, aby osiągnąć zamierzony cel. Należy pamiętać, że uzbieranie kwoty wskazanej przez kalkulator finansowy wymaga częstych i równych wpłat na konto.
Kalkulator systematycznego oszczędzania – jak działa?
Aplikacja przedstawia ile pieniędzy możemy zarobić, inwestując w konto oszczędnościowe. Co prawda zysk może wydawać się mały, gdy spojrzymy na wysokość oprocentowania, jednak swoim konsekwentnym działaniem możemy sprawić, że początkowo mały kapitał znacznie urośnie!
Wszystko to za sprawą procentu składanego i kapitalizacji odsetek. Nasze narzędzie zaprezentuje jak zmieni się nasz kapitał pod wpływem czasu. Oszczędzając w tym systemie szczególne znaczenie ma kapitalizacja odsetek i nasza sumienność w gromadzeniu środków.
Czym jest procent składany?
Zgodnie z definicją, procent składany to oprocentowanie wkładu pieniężnego, inaczej kapitału, polegające na dopisywaniu odsetek do wkładu, który następnie ponownie zostaje poddany oprocentowaniu po upływie określonego czasu. Odsetki dopisywane są periodycznie, co pewnie z góry ustalony odstęp czasowy, co nazywa się kapitalizacją.
Kalkulator oszczędności – dane potrzebne do obliczeń
Nasz kalkulator jest bardzo prosty w obsłudze. Wymaga podania podstawowych danych na temat naszych planów oszczędnościowych i parametrów opisujących konto. Informacjami tymi są:
- miesięczna składka oszczędnościowa – czyli kwota jaką planujemy zasilać nasz fundusz inwestycyjny,
- okres oszczędzania – jak długo planujemy zbierać pieniądze,
- wysokość oprocentowania w skali roku,
- częstotliwość kapitalizacji odsetek – miesięczna, kwartalna lub roczna.
Na podstawie tych danych narzędzie będzie w stanie określić zysk na koniec planowego okresu zbierania oszczędności. Wynik obliczeń uwzględnia podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki.
Ile można zarobić na systematycznym oszczędzaniu?
Zysk z konta oszczędnościowego zależy bezpośrednio od częstotliwości kapitalizacji oraz wysokości oprocentowania. Szczególne znaczenie ma częstotliwość naliczania odsetek. Więcej zarobimy lokując pieniądze na koncie z niższym oprocentowaniem, a częstszą kapitalizacją.
To ile zarobimy na gromadzeniu środków na rachunku oszczędnościowym zależy od wysokości kapitału początkowego, wysokości wpłat i oprocentowania, czasu odkładania środków oraz częstotliwość naliczania odsetek. Obecnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest na rekordowo niskim poziom. Jednak przeglądając oferty różnych banków z pewnością trafimy na promocyjne warunki stóp procentowych.
Kapitalizacja odsetek a zysk
Nasz przelicznik wykorzystuje wzór na obliczanie procentu składanego, który pozwala sprawdzić zysk przy regularnej inwestycji w oszczędzanie. Wybierając rachunek na którym chcemy gromadzić środki, warto zwrócić uwagę właśnie na kapitalizację. Im częściej będą naliczane odsetki tym szybciej zaobserwujemy zysk i będzie on większy w krótszym czasie, niż miałoby to miejsce przy wyższym oprocentowaniu a rzadszej kapitalizacji.
Jak na ostateczny zysk wpłyną częste wpłaty?
Samo stałe zbieranie małych kwot pozwoli po pewnym czasie zebrać sporą sumę. Odkładając je na konto poddawane procentowi składanemu pozwoli dodatkowo pomnożyć oszczędności. W tym przypadku niezwykle ważna jest sumienność i cierpliwość – jeżeli nie doczekamy do kapitalizacji odsetek i wypłacimy pieniądze wcześniej, nie zanotujemy zysku lub będzie on niższy niż zakładały obliczenia kalkulatora finansowego.
Konto oszczędnościowe a lokata – które rozwiązanie jest lepsze?
Ten kalkulator inwestycyjny umożliwia sprawdzenie ile możemy zarobić na rachunku oszczędnościowym. W serwisie możemy znaleźć również kalkulator lokat, który pozwala ocenić opłacalności inwestowania w lokatę. Różnica w tych dwóch produktach jest bardzo prosta.
Lokata wymaga zamrożenia funduszy na określony z góry czas – nie ma możliwości dokładania pieniędzy, a wyjęcie środków powoduje jej zamknięcie. Konto jest produktem, który pozwala na odkładanie środków, które dodatkowo objęte oprocentowaniem, jednak mamy na nimi pełną kontrolę – możemy zabierać i dodawać gotówkę wedle uznania.
To, który produkt wybierzemy zależy jedynie od naszych preferencji. Jeśli mamy możliwość jednorazowego powierzenia wysokiej kwoty lepiej wybrać lokatę terminową. Jeśli wolimy częściej odkładać mniejsze sumy, wybierzmy konto oszczędnościowe.