1. Pośrednictwo finansowe – co to jest
  2. Ile kosztuje pomoc pośrednika finansowego
  3. Jakie instytucje świadczą usługi pośrednictwa finansowego
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pośrednika finansowego
  5. Czy korzystanie z usług pośredników finansowych jest bezpieczne
  6. Jak sprawdzić pośrednika finansowego w KNF
  7. Pośrednictwo finansowe – na co zwracać uwagę przy wyborze pośrednika
  8. Pośrednictwo finansowe – jak skorzystać
  9. Zalety i wady korzystania z usług pośredników finansowych

Pośrednictwo finansowe – co to jest

Pośrednictwo finansowe to rodzaj usług, gdzie dana instytucja wyszukuje dla swoich klientów korzystne ofert produktów i innych usług finansowych, które będą dodatkowo dopasowane do możliwości konsumenta. Nie jest to działanie samowolne, a oparte na szczegółowych normach prawnych, m.in. Kodeksie spółek handlowych.

Pośrednik finansowy przeprowadza analizę swojego klienta pod kątem zależnym od produktu, którego on szuka. Dzięki wiedzy dotyczącej aktualnej sytuacji na rynku finansowym jest on w stanie dopasować ofertę zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Może więc pełnić podwójną rolę – z jednej strony analityka, a z drugiej doradcy finansowego.

W przypadku tego rodzaju usług najczęściej ma się do czynienia z pośrednictwem finansowym na zasadzie doradcy kredytowego, ale też np. doradcy ubezpieczeniowego czy doradcy inwestycyjnego. Dużą popularnością cieszą się pośrednicy finansowi, którzy zajmują się agregacją ofert pożyczek pozabankowych – ze względu na niezwykle bogatą ofertę tego typu finansowań, skorzystanie z ofert takich instytucji pozwala na wybór pożyczek, które przeszły przez segregację dokonaną na podstawie preferencji, zdolności i historii kredytowej klientów. Dzięki temu szansa na otrzymanie pieniędzy na korzystnych warunkach zauważalnie wzrasta. Na podobnej zasadzie działają też chwilówki online.

Ile kosztuje pomoc pośrednika finansowego

W znacznej mierze korzystanie z usług pośrednika finansowego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli wybierzemy ofertę zaproponowaną przez daną firmę, to otrzymuje ona prowizję od instytucji, której produkt sprzedano. Co to oznacza? Gdy np. wzięliśmy kredyt bankowy przez pośrednika finansowego, to bank przekazuje mu wynagrodzenie, najczęściej wyrażone w formie procentowej od wysokości finansowania.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wcześniej wspomniane podpisywanie dokumentów, ponieważ niekiedy w umowie może być zawarta informacja o opłacie za korzystanie z usług pośrednika finansowego. Nie musi to mieć wymiaru negatywnego, ponieważ w ten sposób pośrednio firma pobiera wynagrodzenie za to, że przeanalizowała dostępne produkty i pomogła nam wybrać ten najlepszy dla nas.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że pośrednik finansowy nie powinien pobierać opłaty zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, nie należy jednak tego mylić np. z odpłatną analizą zdolności kredytowej.

Jakie instytucje świadczą usługi pośrednictwa finansowego

Usługi pośrednictwa finansowego mogą świadczyć np.:

  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • towarzystwa emerytalne,
  • firmy pożyczkowe,
  • domy maklerskie,
  • fundusze inwestycyjne,
  • biura pośrednictwa finansowego.

Warto zaznaczyć, że w zależności od specyfiki działalności danego podmiotu, będzie on proponował pomoc dotyczącą różnych produktów finansowych. Zdarza się również tak, że konkretny pośrednik finansowy zbiera i oferuje więcej niż jeden rodzaj oferty np. ubezpieczenia i kredyty gotówkowe lub konta bankowe, pożyczki pozabankowe przez internet i ubezpieczenia online. Istnieje jednak główny podział instytucji zajmujących się pośrednictwem, oferujących dopasowanie konkretnych produktów do potrzeb i możliwości klientów – aby poznać więcej szczegółów, sprawdź tabelę poniżej.

Rodzaje pośredników finansowych
Rodzaj pośrednika finansowego Opis
Instytucje finansowe Pomagają w wyborze danego rodzaju finansowania; niektóre z nich mogą także go udzielać. W ich skład wchodzą banki inwestycyjne czy hipoteczne, a także firmy leasingowe, pożyczkowe oraz faktoringowe. Działalność instytucji pożyczkowych wiąże się z ponoszonym przez nie ryzykiem stopy procentowej, walutowym i kredytowym.
Instytucje rynków finansowych Za tym pojęciem kryją się doradcy inwestycyjni, brokerzy, agencje ratingowe, domy maklerskie czy giełdy.
Banki depozytowo-kredytowe Jak sama nazwa wskazuje, to takie banki, które zajmują się udzielaniem kredytów i przyjmowaniem depozytów. Podobnie jak instytucje pożyczkowe, ponoszą ryzyko stopy procentowej, walutowe i kredytowe.
Fundusze emerytalne i inwestycyjne Oferują różnego rodzaju inwestycje i produkty pomagające w zabezpieczeniu swojej przyszłości.
Instytucje ubezpieczeniowe Zbierają i dobierają do swoich klientów oferty ubezpieczeń w różnej formie – na życie, OC/AC i inne. Ich działalność wiąże się z ryzykiem, gdzie składki danej ochrony mogą nie pokrywać wartości odszkodowania.
Fundusze venture capital Zajmują się usługami związanymi z finansowaniem inwestycji z wysokim ryzykiem i dużym potencjałem np. inwestowanie w nowatorski projekt z sektora fintech.

Powyższa tabela powinna pomóc w zrozumieniu, na czym polega działalność pośredników finansowych. Informacje zawarte powyżej świadczą o dużym zróżnicowaniu ofert pośrednictwa finansowego. Z drugiej strony taki dokładny podział ułatwi nam wybór odpowiedniego pośrednika, w zależności od produktu finansowego, którego szukamy, np. kredytu hipotecznego.

Czy korzystanie z usług pośredników finansowych jest bezpieczne

Do pewnego momentu pośrednicy finansowi nie podlegali konkretnym normom prawnym, a jeśli już to (nomen omen) pośrednio. Zmiana przyszła wraz z ogólnoświatowym kryzysem finansowym w latach 2007-2009. Od tamtej pory zaczęto dostrzegać duże znaczenie i rolę takich instytucji. Jeśli chodzi o rynek finansowy w Polsce, niektórzy z pośredników nadzorowani są przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego).

Jeśli więc chcemy skorzystać z usług pośrednika, warto sprawdzić, czy wcześniej wspomniana komisja go kontroluje – wtedy możemy mieć pewność, że zajmie się nami pośrednik wiarygodny i kierujący się obowiązującymi normami etycznymi.

Pośrednictwo finansowe – na co zwracać uwagę przy wyborze pośrednika

Gdy zdecydujemy się na pomoc pośrednika finansowego, należy dokonać właściwego wyboru. Na samym początku zwróćmy przede wszystkim uwagę na wiarygodność danej instytucji, nie tylko jeśli chodzi o wcześniej wspomniany nadzór KNF, ale też np. stosowanie rekomendacji zgodnie z zaleceniami Związku Banków Polskich dla Ekspertów Finansowych.

Oczywiście powinniśmy przejrzeć również inne informacje na temat pośredników w internecie, dotyczące np. współpracy takich firm z innymi instytucjami finansowymi, ich siedziby czy przynależność do związków ich zrzeszających, np. ZFDF.

Dodatkową weryfikację należy także przeprowadzić już w momencie przesłania nam dokumentów do podpisania, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W przypadku korzystania z usług pośrednika w związku z finansowaniem, warto sprawdzić wszystkie koszty kredytu, w tym ewentualną opłatę pobieraną przez tę instytucję.

Jak sprawdzić pośrednika finansowego w KNF

Komisja Nadzoru Finansowego umożliwia sprawdzenie, czy dany pośrednik figuruje w rejestrze KNF – dzięki temu możemy zweryfikować wiarygodność podmiotu zajmującego się pośrednictwem. Wyszukiwarka pozwala na odnalezienie zarówno pośredników kredytowych, jak i ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych. Jak to zrobić? To bardzo proste:

  1. Wejdź na stronę internetową KNF,
  2. Kliknij zakładkę „DLA KONSUMENTA”, a następnie “Wyszukiwarka podmiotów”,
  3. W polu „Kategorie” kliknij opcję „Rejestry” – a następnie wybierz jego rodzaj np. Rejestr pośredników kredytowych,
  4. Wpisz odpowiednią frazę – najprościej będzie wprowadzić nazwę pośrednika,
  5. Kliknij „Szukaj”.

Zostaną wyświetlone wyniki wyszukiwania – wybierz ten, który dotyczy sprawdzanego przez Ciebie pośrednika.

Wpis do rejestru zawiera podstawowe informacje na temat

  • nazwy firmy,
  • adresu siedziby,
  • numeru NIP,
  • numeru KRS,
  • wspólników/członków zarządu.

Gdy nie udało nam się znaleźć interesującego nas pośrednika, możemy sprawdzić inne rejestry lub zadzwonić na infolinię UKNF, dostępną pod numerem telefonu +48222625800.

Pośrednictwo finansowe – jak skorzystać

Istnieje kilka sposobów na to, aby skorzystać z pomocy pośrednika finansowego. Stały rozwój sektora fintech oraz ucyfrowienie rynku finansowego pozwala na wygodniejsze korzystanie z dostępnych usług i produktów. Dlatego też instytucje zajmujące się pośrednictwem finansowym umożliwiają dopasowanie oferty do naszych oczekiwań przez internet.

Gdy zależy nam na omówieniu naszego zapotrzebowania na konkretne rozwiązanie finansowe, warto umówić się na spotkanie z ekspertem finansowym lub skontaktować się z nim telefonicznie.

Większość pośredników finansowych posiada ponadto wiele placówek na terenie Polski, dlatego jeśli wolimy bardziej tradycyjne podejście do tematu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do oddziału danej firmy i skorzystać z pomocy ekspertów na miejscu.

Zalety i wady korzystania z usług pośredników finansowych

Usługi pośrednictwa finansowego to przede wszystkim pomoc w doborze interesującego nas produktu. Eksperci należący do danej instytucji potrafią przeanalizować aktualną sytuację na rynku finansowym w taki sposób, aby zaproponować nam korzystne oferty. Z drugiej strony powinniśmy uważać na niekompetentną firmę, która narazi nas na niepotrzebne koszty. Trzeba także pamiętać, że niestety na rynku funkcjonują instytucje nastawione jedynie na zysk, bez dbania o zadowolenie klientów i dobrą relację z nimi. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z opiniami w internecie. Pośrednictwo finansowe może być jednak przydatnym narzędziem z perspektywy klienta, pod warunkiem odpowiedzialnego i uważnego podejścia do sprawy. Jakie są wszystkie wady i zalety pośredników finansowych?

Pośrednicy finansowi – zalety

  • pomoc w wyborze danego produktu w oparciu o wiedzę i doświadczenie,
  • dopasowanie oferty do oczekiwań i możliwości,
  • oszczędność czasu,
  • maksymalne bezpieczeństwo u firm podlegających KNF,
  • wygoda,
  • eksperci dostępni na wyciągnięcie ręki, np. przez internet,
  • wielu pośredników oferuje dostęp do różnych produktów finansowych.

Pośrednicy finansowi – wady

  • możliwe opłaty za korzystanie z usługi,
  • możliwe ryzyko padnięcia ofiarą niekompetentnej firmy.