ZUS – działalność nierejestrowa zwolniona ze składek

Raport Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych donosi, że szara strefa w 2018 roku sięgnie 402 mld zł. To o 6 mld zł więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Największą część szarej strefy stanowią ukryte transakcje legalnie działających firm. Warto zaznaczyć, że w wynik wpisują się także działalności prowadzone przez osoby, które nie prowadzą żadnych rejestrów. 30 kwietnia tego roku została wprowadzona działalność nierejestrowa. Ma ona pomóc zmienić sytuację w kraju. Na czym polega?

Przedsiębiorcy prowadzący niewielkie działalności, jeśli skorzystają z przepisów o tzw. działalności nieewidencyjnej, unikną obowiązku rejestrowania swojej firmy  w CEIDG, a także płacenia składek ZUS. Współpraca z tak działającymi podmiotami będzie o wiele łatwiejsza, ponieważ wystawiane przez nie rachunku można wliczyć w koszty działalności gospodarczej. Warto wspomnieć, że drobni przedsiębiorcy nie będą musieli także płacić comiesięcznych zaliczek na podatek, a do odnotowania działalności wystarczy uproszczona ewidencja.

Firma na próbę – kto może z niej skorzystać?

Obowiązujące od kwietnia przepisy są świetną szansą na zwiększenie przedsiębiorczości w kraju. Osoby, które nie są pewne, czy poradzą sobie z dużym biznesem, mogą spróbować poprowadzić działalność nierejestrową. Jedynym warunkiem, który będą musieli spełnić jej właściciele, jest prowadzenie minimalnej ewidencji zdarzeń gospodarczych. Posłuży ona do rozliczenia podatku dochodowego na koniec roku kalendarzowego.

Działalność nierejestrowa skierowana jest do osób, których przychody z prowadzenia działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jest to kwota 1050 zł. Jeżeli ktoś przekroczy ten limit, założy jednocześnie działalność gospodarczą.

Obowiązujące od kwietnia przepisy to szansa dla młodych przedsiębiorców na spróbowanie swoich sił na rynku. W ten sposób zyskają zarówno oni, jak i konsumenci sięgający po oferowane produkty. Warto jednak pamiętać o prowadzeniu ewidencji swoich działań. Pomoże to uniknąć komplikacji.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl