Na czym polega nowa usługa BIK

Biuro Informacji Kredytowej rusza z nową usługą. Zastrzeżenie Kredytowe ma na celu eliminowanie sytuacji, gdy przestępcy na skradzione dane wyłudzają kredyty lub pożyczki.

Na czym to polega? Instytucja finansowa, która przystąpiła do systemu Zastrzeżenia Kredytowego, podczas weryfikowania wniosku sprawdza, czy osoba ubiegająca się o produkt kredytowy zastrzegła swoje dane w BIK. Jeśli na zabezpieczone dane ktoś złoży wniosek, to bank lub firma pożyczkowa otrzyma informacje o aktywnym zastrzeżeniu. Skutek – brak wypłaty pieniędzy.

Istotne – włączenie Zastrzeżenia nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia danych osobowych. Usługa zadziała w momencie, gdy dana instytucja finansowa jest partnerem BIK w ramach Zastrzeżenia Kredytowego.

W jaki sposób działa system Zastrzeżenia Kredytowego?

Procedura włączenia zastrzeżenia nie jest skomplikowana. Po pierwsze – należy aktywować Alerty BIK, następnie zalogować się na swoje konto i włączyć usługę. Informacja o aktywacji trafia do systemu. Podmioty, które biorą udział w usłudze BIK, weryfikują czy ubiegający się o kredyt konsument zastrzegł swoje dane.

W momencie gdy zastrzegający chce zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, wyłącza usługę. Co ważne, dopóki Zastrzeżenie Kredytowe jest aktywne, żaden partner BIK nie może udzielić zobowiązania kredytowego na zabezpieczone dane.
Koszt usługi:

  • Zastrzeżenie kredytowe w ramach usługi Alerty BIK – 24 zł/rok,
  • Zastrzeżenie kredytowe i usługi dodatkowe – 99 zł /rok.

Provident – jako jedne z pierwszych uruchamia Zastrzeżenie Kredytowe

Jedną z pierwszych instytucji, która przystąpiła do systemu jest Provident. To największa firma pożyczkowa w Polsce. Wysokość udzielanych pożyczek w ujęciu rocznym wynosi 2 mld zł. Provident na polskim rynku działa od 1997 roku.

Oprócz wspomnianego Zastrzeżenia Kredytowego BIK, instytucja korzysta także z systemu Bezpieczny PESEL. Rozwiązanie umożliwia bezpłatne zabezpieczenie numeru PESEL osobom, które nie chcą korzystać z produktów pozabankowych.

”Credit Freeze działa z powodzeniem w krajach anglosaskich – USA i Wielkiej Brytanii. Polski odpowiednik, czyli Zastrzeżenie Kredytowe BIK jest stosunkowo nowym produktem. Idea systemu jest ukłonem w stronę konsumenta, który chce zabezpieczyć swoje dane przed przestępcami, chcącymi wyłudzić kredyt lub pożyczkę” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.