Rośnie liczba transakcji kartami płatniczymi

Dane NBP wskazują, że w ostatnim kwartale 2015 r. kartami płatniczymi w internecie zrealizowano 9 mln transakcji. Tym samym ich liczba w porównaniu do kwartału poprzedniego wzrosła aż o 24%, a wartość o 16% (z 1,2 do 1,4 mld zł). Tendencja wzrostowa obejmuje też osoby, które posiadają dostęp do usług bankowości internetowej. Raport NetB@nk prezentuje dane wskazujące, że liczba klientów indywidualnych, posiadających możliwość korzystania z bankowości internetowej w czwartym kwartale 2015 r., zwiększyła się o 21% w porównaniu z tym samym okresem w roku wcześniejszym. Podobnie liczba osób przynajmniej raz w miesiącu logujących się do swoich kont wyniosła na koniec ostatniego kwartału 2015 r. 14,5 mln, co stanowi w porównaniu z tym samym czasem w roku 2014 wzrost o 11,3%.

SMS-y i aplikację mobilne

Na popularności, szczególnie wśród młodszej części społeczeństwa, zyskują nie tylko płatności realizowane w internecie za pomocą kart płatniczych, ale i aplikacje mobilne, służące wykonywaniu płatności zbliżeniowych za pomocą smartfonów. Potwierdza to raport Komunikacja SMS w Polsce 2014, który jednocześnie podaje, że 16% badanych posiadających smartfon, korzysta z aplikacji dedykowanych bankowości mobilnej jak np. SkyCash, mPay czy PayPal. − Technologie na dobre wkroczyły do sfery naszego życia związanej z finansami osobistymi. I mowa tutaj nie tylko o aplikacjach na smartfony, ale także powiadomieniach SMS wykorzystywanych coraz szerzej w branży finansowej − mówi Daniel Zawiliński, CMO Platformy SerwerSMS.pl. W jaki sposób Polacy mogą jeszcze wykorzystać technologie do zarządzania swoimi finansami osobistymi?

SMS-y w procedurze pożyczkowej

Narzędziem, które sprawdza się w tym obszarze są powiadomienia SMS. Krótkie wiadomości tekstowe coraz częściej służą przekazywaniu informacji o płatnościach, m. in. przypomnień o zbliżającym się lub przekroczonym terminie płatności czy też podziękowań za terminowe dokonanie wpłaty. To jednak tylko kilka sytuacji, w których możemy spotkać się z taką formą komunikacji. − SMS-y wykorzystywane są jako hasła jednorazowe służące np. do logowania, potwierdzania płatności czy aktywacji usług. Co ciekawe, powiadomienia SMS stają się powoli nieodłączną częścią procesów związanych z udzielaniem pożyczek przez internet − wyjaśnia Zawiliński z firmy SerwerSMS.pl, zajmującej się wysyłką tego typu wiadomości.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań FinTech, usługi zamawiane przez internet nieustannie zwiększają swój udział w tym kanale dystrybucji. Bardzo popularne stają się pożyczki bez wychodzenia z domu, a możliwe dzięki dostępowi do sieci oraz powiadomieniom SMS. Jak w praktyce wygląda dostarczanie pożyczek poprzez kanał on-line z wykorzystaniem wspomnianych narzędzi?

SMS-y w procedurze pożyczkowej wykorzystywane są już od momentu rejestracji Klienta na stronie. Na podany w formularzu rejestracyjnym numer telefonu wysyłany jest kod, który potwierdza wybraną kwotę pożyczki, termin spłaty, a także sam numer telefonu i rejestrację. W kolejnych etapach procedury SMS jest wykorzystywany jest jeszcze wielokrotnie. Klient otrzymuje np. przypomnienie w sytuacji gdy nie dokończył procesu rejestracji lub kiedy formularz wypełnił, ale nie wpłacił symbolicznego grosza potwierdzającego jego numer rachunku. Tą drogą informujemy również Klienta o podjętej decyzji pożyczkowej, czy o przesłaniu koniecznej dokumentacji drogą e-mailową. SMS-em przypominamy też o zbliżającym się terminie spłaty pożyczki, dziękujemy za uregulowanie zobowiązania, bądź prowadzimy komunikację w procesie windykacji. Działanie z wykorzystaniem SMS-ów jest atrakcyjne nie tylko dla Kredytobiorców. Dla nas to również narzędzie bardzo skuteczne i ekonomiczne. – mówi Artjoms Zaicevs, Dyrektor Zarządzający VIA SMS, firmy specjalizującej się w udzielaniu szybkich pożyczek przez internet.

Powszechna dostępność, prostota, a jednocześnie bezpieczeństwo bez wątpienia zachęcają do korzystania z podobnych usług. Zyskujemy dzięki nim nie tylko nowe środki, ale i więcej wolnego czasu czy nawet spokoju ducha.

Źródła danych:

  • Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2015 r., NBP
  • Raport NetB@nk. Bankowość internetowa i płatności bezgotówkowe IV kwartał 2015 r., Związek Banków Polskich
  • Raport Komunikacja SMS w Polsce 2014, Platforma SerwerSMS.pl