Biuro Informacji Kredytowej podsumowało pierwsze trzy miesiące pracy sektora finansowego. Jak wynika z raportu BIK zainteresowanie kredytami w bankach na kwoty poniżej 50 tys. zł. spadło o 6,5 proc. Instytucje bankowe udzieliły w tym okresie kredytów konsumpcyjnych na kwotę 18,9 mld zł, co jest o 1,3 proc. gorszym rezultatem od roku poprzedniego. Ponadto zaskakujący jest spadek kredytów na kwoty poniżej 4 tys. złotych. Tutaj degresja wynosi 9 proc. Obecnie z usług banków korzystają w większości osoby, które potrzebują kredytu na wyższą kwotę z długim okresem spłaty.

Polacy wolą mieć swoje mieszkanie!

W porównaniu do kredytów gotówkowych dużym zainteresowaniem cieszył się sektor kredytów hipotecznych. W okresie od stycznia do kwietnia 2016 r. Polacy chętnie zaciągali kredyt na mieszkanie. Wzięli oni ponad 47 tys. kredytów hipotecznych, co stanowi wzrost o 4,5 proc. więcej niż w 2015 r.

Karty kredytowe odchodzą do lamusa

Według spostrzeżeń BIK o 16 proc. spadła liczba nowych umów na karty kredytowe w marcu tego roku. W tym roku odnotowano 6 mln 41 tys. kart kredytowych w portfelach Polaków. Warto zaznaczyć, że jest to liczba o 140 tys. mniejsza od wyników w roku poprzednim.

Rośnie zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi

Instytucje pozabankowe odnotowują nieustanny wzrost liczby nowych pożyczkobiorców. Udzielają one pożyczek w kwotach podobnych do banków, jednak wymagania stawiane klientom są uproszczone, co skutkuje wzrostem zainteresowania takim rodzajem pożyczania. W porównaniu do wyników sektora bankowego instytucje pozabankowe odnotowują 18 proc. wzrost udzielanych pożyczek. Pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz tworzą oferty, które są wygodne oraz dostępne dla każdego. Dobrą alternatywą dla usług bankowych stają się chociażby pożyczki ratalne lub chwilówki online.