Zmieniły się czasy kiedy w internecie wszyscy byli anonimowi. Teraz każda instytucja, firma czy rząd zbiera o nas informacje. Zazwyczaj dane te potrzebną są po to, aby efektywniej realizować swoje zadania. Najlepszym przykładem może być Google, który wykorzystuje zbierane informacje w celach marketingowych i wyświetla reklamy dostosowane do potencjalnych preferencji każdego użytkownika. Google wdrożył w życie takie rozwiązanie dzięki m.in. zapisywaniu historii wyszukiwanych fraz, skanowaniu treści maili oraz wczytywaniu tak zwanych „ciasteczek”. Kiedy używamy darmowych narzędzi internetowych czasami nieświadomie godzimy się na wykorzystywanie naszych danych w różnych celach. Ich krążenie po sieci umożliwia np. rozsyłanie reklamowego spamu. Dlatego też informacje o nas stają się swego rodzaju pożądanym towarem. O wiele częściej jednak sami dajemy innym dostęp do naszych danych osobowych. Przykładem mogą być portale społecznościowe, na których podpisujemy się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, podajemy telefon, miejsce zamieszkania, pracy, zdarza się także upublicznianie dowodu osobistego lub kart kredytowych poprzez wystawianie zdjęć lub udostępnienie własnej geolokalizacji. Pamiętajmy, że każda z tych informacji może zostać wykorzystana w zły sposób przez oszusta czy hakera. Dlatego powinniśmy rozsądnie korzystać z sieci, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do newralgicznych informacji o nas.

Chroń swoje dane aby nie mieć problemów finansowych

Każdy internauta powinien zatroszczyć się o bezpieczeństwo własnych danych osobowych. Beztroska i lekkomyślność mogą skutkować problemami finansowymi lub prawnymi. Przestępcy mają swoje sposoby na to jak można wzbogacić się wyłudzając podstawowe dane od niczego nieświadomych osób. Jednym z najczęstszych przypadków oszust w których wykorzystywane są ukradzione dane jest zaciągnięcie pożyczki online. Pożyczkodawcy, którzy udzielają szybkich pożyczek za pośrednictwem internetu sprawdzają wiarygodność podanych przez klienta informacji za pomocą przelewu symbolicznej kwoty z konta bankowego pożyczkobiorcy na konto instytucji pożyczkowej. Dzięki temu mogą być pewni, że tożsamość klienta była już przynajmniej raz sprawdzana przy zakładaniu konta bankowego. Jednak w banku też da się zarejestrować elektronicznie, a wszystkie niezbędne dokumenty otrzymać za pośrednictwem kuriera, który teoretycznie ma sprawdzić dowód klienta, ale w praktyce często o tym zapomina. Konto zostaje więc założone, a to znaczy, że oszust może wnioskować o chwilówki. Zazwyczaj z jednego konta jest zaciąganych ok. 4-6 zobowiązań, ich łączna kwota może wynosić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wydaje się, że to pożyczkodawcy powinni zadbać o dokładniejsze sprawdzenie swoich klientów i jest to prawda, jednak nie jest to takie jednoznaczne. Dla klientów liczy się szybki czas w którym mogą zaciągnąć potrzebną kwotę, dzięki czemu pożyczki pozabankowe szybko zdobyły popularność wśród Polaków. Jednak w ciągu tak krótkiego czasu, ciężko jest w inny niż przelew z konta bankowego sposób zweryfikować podane przez klienta informacje, dlatego firmy pożyczkowe zdecydowały się na taki sposób sprawdzania danych. Wprowadzając kolejne obostrzenia, pożyczkodawcy utrudniliby życie przede wszystkim uczciwym klientom. Dlatego powinniśmy sprawdzać firmy pożyczkowe i korzystać z tych rzetelnych, a już przede wszystkim pilnować naszych danych osobowych.

Jak więc zabezpieczyć się przed działaniami oszustów? Sprawa jest prosta! Przede wszystkim należy rozsądnie posługiwać się danymi osobowymi. Warto pamiętać, by nie wrzucać zbyt wielu informacji na portale społecznościowe, ostrożnie podchodzić do znajomości zawieranych przez internet i za każdym razem, gdy mamy się gdzieś zarejestrować w sieci, rozważyć, czy dana firma jest bezpieczna, jaką ma opinię oraz czy jest znana. W przypadku firm pożyczkowych warto skorzystać ze specjalistycznych narzędzi takich jak np. porównywarka pożyczek przez internet – pozyczkaportal.pl, ponieważ zawierają one wyłącznie sprawdzone firmy z branży FinTech – podkreśla Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

6 zasad bezpiecznego korzystania z sieci

  1. Zachowaj anonimowość. Jeśli nie masz konieczności podawania swoich danych osobowych – nie rób tego, szczególnie jeśli jesteś w serwisie po raz pierwszy i nie masz pewności a propos jego wiarygodności. Jeśli natomiast musisz – podaj wyłącznie te dane, które są wymagane, inne pola zostaw puste. Zasada jest prosta: im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym lepiej.
  2. Nie udostępniaj danych nieznanym osobom. Często oszuści pozyskują dane zapewniając, że potrzebne są do procesu rekrutacji na jakieś stanowisko, do badań medycznych lub nawet pozyskując informacje od nieświadomych zagrożenia osób na portalach randkowych. Dlatego warto bardzo ostrożnie podchodzić do udostępniania poufnych danych nieznanym osobom.
  3. Używaj „silnych” haseł. Ważne, aby twoje hasła były długie oraz zawierały kilka kategorii znaków. Do wyboru są małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Pamiętaj, że im więcej kategorii wykorzystamy, tym bezpieczniejsze będzie nasze hasło. Ponadto staraj się używać wielu kombinacji i nie zapominaj sporadycznie je zmieniać.
  4. Bezpieczne połączenie z internetem. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi w kawiarniach lub galeriach handlowych jest dosyć ryzykowne, ponieważ do nich dostęp mają także hakerzy, którzy mogą łatwo przychwycić nasze dane osobowe. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko utraty danych i pieniędzy nie korzystaj z serwisów, które wymagają logowania oraz podawania poufnych informacji.
  5. Stosuj tryb prywatny w przeglądarkach. Jest przydatny, jeśli korzystasz z komputera dostępnego dla innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana jest cała jej historia oraz ciasteczka. Ponadto pamiętaj, aby wylogować się ze wszystkich serwisów po pracy.
  6. Bezpieczne korzystanie z chmury internetowej. Wiele osób używa chmury, aby mieć dostęp do swoich danych z każdego miejsca na świecie, jednak warto pamiętać, że wysyłamy dane na serwer zewnętrzny, więc nie możemy mieć stuprocentowej gwarancji, że nikt nie będzie miał do nich dostęp. Dlatego staraj się nie przechowywać w chmurze ważnych dokumentów, skanów z poufnymi informacjami, a jeśli już się na to decydujesz, to używaj szyfrowania danych za pomocą specjalnych aplikacji.
Nasze dane osobowe są niezwykle cenne. Często o tym zapominamy, a oszustów, którzy czekają na nasz błąd nie brakuje. Warto więc rozsądnie podchodzić do udostępniania poufnych informacji nieznanym osobom oraz rejestrując się na serwisach internetowych kilka razy zastanowić się czy na pewno jest to bezpieczne.