Przebieg konferencji

W trakcie pierwszego dnia XII Warsaw International Banking Summit poruszano m.in. temat współpracy dostarczycieli na rynku usług, czyli relacji między tradycyjnymi oraz nowymi podmiotami. Omawiano też korzyści i potencjał, jaki wiąże się ze zjawiskiem blockchain. Z kolei pierwszy dzień VIII Insurence Forum przebiegł pod znakiem rozstrzygnięcia konkursu na najlepszy startup w ubezpieczeniach. Uczestnicy konferencji wybrali firmę Skysnap. Tego dnia poruszono również kwestię cyberzagrożeń na gruncie ubezpieczeń, sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysu oraz możliwości uniknięcia tego problemu.

Drugi dzień XII Warsaw International Banking Summit rozpoczęła debata na temat e-comm i m-comm jako sektorów nowoczesnych sposobów płatności. W trakcie kolejnych dyskusji pojawiała się tematyka cyfryzacji banków, wprowadzenia dyrektywy PSD2, jak również zastosowania postawy resolution względem banków, którym grozi upadłość. W ramach VIII Insurence Forum, poruszono kwestie rozwoju rynku ubezpieczeń oraz ubezpieczeń komunikacyjnych. Ponownie pojawił się wątek cyfrowych transformacji w dziedzinie ubezpieczeń, co świadczy o dużym zainteresowaniu tą tematyką.

Perspektywy rozwoju

Popularność tematu cyfryzacji nie jest przypadkowa. Proces ten zachodzi coraz dynamiczniej. Polska jest jednym z państw, które bardzo dobrze radzą sobie na tym gruncie. Świadczy o tym zainteresowanie technologiami finansowymi, które mają coraz ważniejsze znaczenie dla rozwoju takich dziedzin, jak finanse i gospodarka. Fakt, że ten temat powraca zarówno na gruncie ubezpieczeń, jak i bankowości oraz administracji, to dowód na wzrost roli internetu. Staje się on coraz częściej stosowanym narzędziem, służącym dokonywaniu transakcji między klientem, a usługodawcą. Pozwala to na zredukowanie formalności przy komunikacji między podmiotami, a co za tym idzie, pozwala zaoszczędzić czas obu stron. Coraz popularniejsze wprowadzanie takich rozwiązań jest dobrą wróżbą dla branży fintech.

„Kolejna edycja XII Warsaw International Banking Summit oraz VIII Insurence Forum świadczy o niegasnącym zainteresowaniu rozwojem branży finansów. Mnogość poruszanych tam zagadnień czyni tego rodzaju wydarzenie platformą, na której pojawiają się zagadnienia z różnych dziedzin. Ważny pozostaje temat cyfryzacji, a co za tym idzie zainteresowania branżą fintechową, która stanowi innowacyjną drogę rozwoju polskich finansów” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.