Kolejny ambitny projekt Xiaomi

Spółka Xiaomi systematycznie poszerza zakres swojej działalności. Od momentu powstania, czyli kwietnia 2010 roku, sukcesywnie wprowadzała nowe modele smartfonów, rodzaje oprogramowania i usług (m.in. Mi Cloud, Mi Wallet, Mi Talk). W ten sposób budowała markę, umacniając tym samym swoją pozycję w branży technologicznej. Już w 2015 roku pojawiły się informacje dotyczące wprowadzenia usługi Mi Loan, która ma pozwalać na szybkie uzyskanie pożyczki mobilnej. Po prawie dwóch latach podane zostały szczegóły, które przybliżają nam koncepcję.
Rozwiązanie, które chce wprowadzić Xiaomi ma pozwolić na wzięcie szybkiej pożyczki za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Na początku będą mogli korzystać z niej posiadacze smartfonów w Chinach, być może później spółka poszerzy swoją działalność także na inne kraje. W tym momencie jest to prognoza, wszystko zależy od tego, jak rozwinie się pomysł chińskiej spółki.

Jak działa taka pożyczka?

Proponowana pożyczka to opcja skierowana do posiadaczy smartfonów. Jeśli chcą otrzymać środki, muszą wnioskować o nie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Jak deklaruje spółka, nie jest to czasochłonne, może trwać zaledwie 2 minuty. Szczegóły na temat metod weryfikacji i kryteriów oceny zdolności kredytowej nie zostały jeszcze podane. Minimalną kwotą, o jaką będzie można się ubiegać, jest 100 juanów. W przeliczeniu na naszą walutę jest to ok. 60 zł, czyli kwota stosunkowo nieduża. Jaka jest maksymalna kwota pożyczki w Xiaomi, tego jeszcze nie wiemy. Przy pożyczce od Xiaomi oprocentowanie będzie zmienne (różnice mogą pojawiać się każdego dnia), a do zaciągnięcia zobowiązania nie będą potrzebne żadne zabezpieczenia.

Mikropożyczki i przyszłość branży FinTech

Nie wiadomo, kiedy nowa usługa pojawi się na iOS, a co za tym idzie, będzie miała szerszy zakres. Jednak samo ogłoszenie informacji o planach chińskiej spółki jest dobrą prognozą dla branży FinTech. Nowe technologie będą mieć jeszcze większy udział w codziennych operacjach finansowych konsumentów. Dotyczy to nie tylko mobilnych płatności, lecz także pozyskiwania środków finansowych tą drogą. Zaletą takich mikropożyczek jest też to, że ich otrzymaniu towarzyszą minimalne formalności, a zatem na pieniądze nie trzeba zbyt długo czekać. Jak można się domyślić, nie jest to bez znaczenia dla osób, które żyją dynamicznie i często przytrafiają im się nagłe wydatki.

„Pożyczki mobilne zyskują coraz większą popularność. Proponują je banki, ale coraz częściej pojawiają się też w ofertach firmy pożyczkowych. Ubieganie się o nie jest bardzo proste, a potrzebne środki mogą szybko trafić na nasze konto. Xiaomi zamierza wprowadzić do swojej oferty szybkie pożyczki w wersji mobilnej – widać zatem, że chińscy klienci są zainteresowani takimi rozwiązaniami.” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl