Jaki jest stosunek Oracle do blockchain?

„Oracle w tym roku na konferencji Oracle Open World ogłosił stworzenie nowej usługi chmurowej – Blockchain Cloud Service. Jest to usługa typu Platform as a Service. Nie jest jeszcze dostępna publicznie, natomiast jest badana przez duże instytucje w trybie proof of concept. Mamy nadzieję, że będzie użyta również w Polsce i to w bardzo niedługim czasie.

Jest to usługa oparta o Hyperledger Fabric, czyli blockchain, który jest utrzymywany przez Linux Foundation. Oracle ma spory udział w działaniach tej organizacji i w dużej mierze jest to udział właśnie w kontekście Hyperledger Fabric. Będzie to blockchain w zakresie rozliczeń międzybankowych, które organizuje SWIFT – organizacja rozliczająca banki w trybie międzynarodowym. Mamy nadzieje, że to rozliczenie będzie wykonywane w cloudzie Oracle.”

Czym zajmuje się Oracle?

„Oracle jest firmą, która stworzyła w ‘77 roku bazę danych i od tamtej pory sporo w tym kontekście zrobiła. Natomiast kilka lat temu zdecydowała, że tradycyjne narzędzia, które do tej pory tworzyła, rozwijała i kupowała, takie jak systemy ERP, czy HR, zostaną przeniesione do serwerowni i centrów przetwarzania. Oracle zbudowała tego typu miejsca na wszystkich kontynentach. Obecnie dysponuje około 15 serwerowniami. Firma uznała, że będzie oferowała aplikacje w trybie usługowym w modelu cloud. To znaczy, że wszystkie aplikacje, które musieliśmy do tej pory kupować od Oracle, nabywając licencję, możemy w tej chwili kupić jako usługę. Łatwo to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę www.cloud.oracle.com/tryit i tam na wstępie otrzymać 300 dolarów, dzięki którym można zweryfikować zakres usług, zobaczyć, do czego służą i dowiedzieć się, jak korzystać z chmury Oracle.”