Jakie są decyzje kredytowe, kiedy BIG dostarcza pozytywne i negatywne opinie?

Biuro Informacji Gospodarczej od samego początku gromadzi informacje negatywne, natomiast są przeznaczone do tego, żeby gromadzić informacje i negatywne i pozytywne. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z oboma rodzajami informacji, okazuje się, że oceniając wiarygodność płatniczą naszego kontrahenta, mamy do czynienia ze znacznie większą ilością tzw. wniosków pozytywnie rozpatrzonych. Jest to bardzo cenne, żeby budować swój pozytywny wizerunek, gromadzić informację pozytywną w BIG-u, ponieważ może to w przyszłości skutkować znacznie lepszym postrzeganiem przez naszych potencjalnych dostawców usługi bądź sprzedawcy towaru, ponieważ będziemy dla niego bardziej wiarygodni.

Mówił też Pan o potrzebie zmiany myślenia społeczeństwa

Musimy trochę zmienić podejście do tego tematu, zmienić myślenie. Polacy nie zdają sobie jeszcze chyba sprawy z tego, jak ważne jest budowanie swojej pozytywnej historii kredytowej. Wiedzą o tym doskonale Amerykanie, którzy już od najmłodszych lat starają się zaciągać jakieś niewielkie zobowiązania finansowe po to, żeby je spłacić i tym samym budować swoją pozytywną historię, by móc skorzystać potem na przykład z kredytu hipotecznego. My musimy tych zachowań uczyć polskie społeczeństwo od najmłodszych lat – żeby dbać o swoją pozytywną opinię i budować pozytywną historię kredytową.

Jak zatem mądrze zarządzać finansami?

Żeby mądrze zarządzać finansami potrzebna jest wiedza. Ta wiedza powinna być nam dostarczona przez chociażby instytucje finansowe. Musimy też szczególnie zwrócić uwagę na to, by dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe, aby w sytuacji, kiedy nagle okaże się, że nasze przychody są mniejsze, móc nadal regulować swoje zobowiązania wobec instytucji finansowych. To na pewno nie jest proste – wymaga pewnej wiedzy i tego, żebyśmy siedli do stołu z kalkulatorem, oszacowali wszystkie swoje wydatki i wszystkie swoje przychody.

Ludzie bardzo często aplikując po pożyczki pozabankowe czy też kredyty, chyba trochę zapominają o zasadach odpowiedzialnego pożyczania i stąd ta lista dłużników wciąż wzrasta.

Bardzo często ludzie podejmują decyzje o wzięciu pożyczki czy kredytu w sposób impulsywny. Wchodzą do sklepu, kusi ich reklama i mówią: „przecież w bardzo prosty sposób mogę otrzymać pożyczkę”. Owszem – pożyczkę otrzymamy w sposób dość prosty, szczególnie teraz w erze Internetu, natomiast powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że to nie są pieniądze podarowane, lecz pożyczone i musimy je w terminie oddać.

Adam Łącki – prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie ukończył specjalizację: zarządzanie jednostkami służby zdrowia. Swoją karierę zawodową rozpoczął w polskim oddziale koncernu Johnson&Johnson, gdzie z czasem został regionalnym szefem sprzedaży. Od 1 marca 2005 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. W 2014 r. został wybrany na został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.