• Akceptacja warunków umowy – bezwzględnie wymagane jest jej zatwierdzenie we wniosku pożyczkowym. Warto jednak, nim ostatecznie je zaakceptujemy, przeczytać wzór ogólnej umowy, który zgodnie z prawem powinien być dostępny na stronie internetowej pożyczkodawcy. Niektóre instytucje pozabankowe w celu ułatwienia nam poszukiwania wzoru umowy umożliwiają bezpośrednie przekierowanie do niej.
  • Zapoznanie się z regulaminem pożyczkowym – niektóre firmy poza wzorem umowy dołączają regulamin pożyczkowy (jeśli we wniosku jest prośba o jego akceptację wówczas jest ona obowiązkowa). Warto do niego zajrzeć, gdyż znajdziemy tam precyzyjne informacje dotyczące procesu ubiegania się o pożyczkę, jak również jej zwrotu oraz wszelkich dodatkowych czynności takich jak choćby procedura odstąpienia od umowy.
  • Przetwarzanie danych osobowych przez firmę udzielającą pożyczek – aby dane, które uzupełniliśmy we wniosku mogły zostać zweryfikowane przez pracownika firmy pożyczkowej niezbędne jest wyrażenie przez nas zgody na ten zabieg.

Wiele firm pożyczkowych w swoich wnioskach posiada kilka podpunktów będących „zgodami na przetwarzanie danych osobowych”. Wynika to przede wszystkim z ilości firm pośredniczących w całym procesie. Niektóre instytucje pozabankowe, będące światowymi gigantami mają w jednym kraju kilka marek pożyczkowych, które w celu udzielenia chwilówki muszą przekazać dane klientów między sobą. Dodatkowo instytucje te korzystają z usług firm zewnętrznych zajmujących się analizowaniem zdolności kredytowej. W każdej zgodzie na przetwarzanie danych osobowych powinna znaleźć się informacja:

  • kto będzie przetwarzał nasze dane osobowe,
  • w jakim celu bądź w jakim zakresie będą one przetwarzane.

Odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Co ważne zgodę na przetwarzanie danych osobowych możemy odwołać w każdym momencie. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że poprzez niewyrażenie zgody nasz wniosek nie może zostać przeanalizowany.

  • Upoważnienie firmy pożyczkowej do wystąpienia do BIK oraz Biur Informacji Gospodarczych w celu sprawdzenia historii kredytowej – instytucje pozabankowe we wnioskach wymagają od nas zgody na ten zabieg. Większość firm pożyczkowych weryfikuje swoich klientów i sposób w jaki spłacali wcześniejsze zobowiązania. Analizując wniosek pożyczkowy nie są one jednak tak rygorystyczne jak banki. Dopuszczają możliwość, że ich klienci w przeszłości mogli mieć chwilowe problemy finansowe.
  • Zgoda na przesyłanie informacji handlowych SMS’owo oraz mailowo – z dwóch powodów powinniśmy wyrazić zgodę – po pierwsze firmy pożyczkowe odpowiedź o rozpatrzeniu wniosku przesyłają w formie elektronicznej, a więc za pomocą SMS’a bądź maila. Po drugie dzięki temu możemy być na bieżąco z ofertą pożyczkodawcy oraz otrzymywać informacje o aktualnych promocjach.
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz ich udostępnianie w celach marketingowych – w zależności od polityki firmy pożyczkowej zgoda ta może być dobrowolna lub nie. Niektóre instytucje pozabankowe korzystają z usług pośredników, więc przekazanie wniosku pożyczkowego ostatecznie do firmy pożyczkowej jest zbiegiem marketingowym.

Wymienione wyżej punkty są standardowymi elementami większości wniosków pożyczkowych, jednak niekiedy możemy znaleźć dodatkowe wymagane zgody, takie jak:

  • Potwierdzenie, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe,
  • Zgoda na potwierdzenie danych o zatrudnieniu w zakładzie pracy,
  • Upoważnienie firmy pożyczkowej do zawarcia w naszym imieniu umowy, co oznacza, że zawarcie przez nas umowy przez internet jest wystarczające do otrzymania środków na konto. Firma pożyczkowa udostępnia nam umowę, którą akceptujemy elektronicznie.
Pamiętajmy, aby nigdy nie akceptować żadnych warunków „w ciemno”. Zawsze czytajmy umowy i regulaminy, z których treścią mamy się zgodzić. Są tam spisane zarówno nasze prawa jak i obowiązki względem zawieranej umowy.