Coraz popularniejsze zjawisko wyłudzeń

Bardzo często w mediach pojawiają się informacje o oszustwach w sieci. W wielu przypadkach nawet nie jesteśmy świadomi tego, że jest to istotny problem, który może dotyczyć każdego z nas. Wśród narażonych, niewątpliwie można wyróżnić osoby, które korzystają z płatności mobilnych. Można zatem uznać, że klienci, którzy biorą pożyczki online, także są zagrożeni. Jeszcze do niedawna w kontekście niebezpieczeństw w branży pożyczkowej mówiło się głównie o takich zjawiskach jak misselling. Dotyczy on stricte treści ofert, jednak jak się okazuje, zagrożenia dotyczą także transakcji.

Chwytliwe hasła pożyczek

Na nieszczęście wielu pożyczkobiorców wciąż nabiera się na oferty, które reklamowane są tylko chwytliwymi hasłami. Niestety często nie kryją się za nimi konkrety poparte regulacjami prawnymi. Nie chodzi tu tylko o atrakcyjne kwoty pożyczki bez dodatkowych opłat, które reklamowane są w przestrzeni miejskiej. Również internauci dają się nabrać na sztuczki, jakie stosują hakerzy w celu wyłudzenia informacji na nasz temat. Zależy im na numerze naszego konta bankowego oraz danych zawartych w dowodzie tożsamości. Właśnie dlatego powinniśmy uważać na tanie pożyczki w internecie, które pochodzą z mało znanego źródła. Strony nieuczciwych pożyczkodawców mogą przekierować nas na witryny niewiadomego pochodzenia pod pretekstem dokonania szybkiej weryfikacji. Dlatego zanim zdecydujemy się na korzystanie z tego typu systemu, musimy najpierw zapoznać się z metodami weryfikacji klientów firm pożyczkowych. Pozwoli nam to zapoznać się ze znanymi narzędziami służącymi sprawdzaniu danych z naszych kont. Wtedy z pewnością będziemy mogli uniknąć kontaktu z nieuczciwymi instytucjami pozabankowymi.

Co zrobić, żeby zachować bezpieczeństwo?

Oczywiście dla ochrony powinniśmy zaopatrzyć się w oprogramowanie zabezpieczające nasz komputer przed atakami. Jednak to nie wystarczy. Niestety prawdą jest, że często sami jesteśmy sobie winni. Często nie zwracamy uwagi na to, gdzie się logujemy, a co za tym idzie, udostępniamy nasze dane. Osoby, które chcą pożyczać odpowiedzialnie, powinny dokładnie sprawdzać strony, z których korzystają. Jeżeli wygląda ona profesjonalnie, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie została ona zrobiona „na szybko”, w celu wyłudzenia pieniędzy od nierozsądnych klientów. Wbrew pozorom osoba wyczulona potrafi z łatwością odróżnić profesjonalne firmy pożyczkowe od amatorskich, które mają niedobre intencje. Dzięki temu pożyczkobiorcy będą mogli zachować bezpieczeństwo.

Dokładnie sprawdzaj firmę pożyczkową

Zanim podzielimy się informacjami na nasz temat, powinniśmy dokładnie sprawdzić naszego pożyczkodawcę. Możemy mu zaufać, jeśli jest wpisany w rejestr ZFP. Ponadto oferty zaufanych instytucji pozabankowych odnajdziemy w rankingach chwilówek i rankingach pożyczek na raty, które są dostępne na portalach pożyczkowych. Podlegają one comiesięcznej aktualizacji i firmy, których propozycje są w nich umieszczane, prezentują swoje usługi w sposób przejrzysty. Dają nam wgląd w parametry, które musimy dobrze poznać, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Niestety niewielu z nas dokładnie zapoznaje się z treścią regulaminów internetowych oraz podpisywanych dokumentów. Takie niedopatrzenia mogą nas drogo kosztować. Nawet, jeśli nie odczujemy tego od razu, później może spotkać nas nieprzyjemna niespodzianka.

Jak sobie radzić, gdy zostaniemy ofiarą oszustwa online?

W momencie, gdy mamy podejrzenie, że mogliśmy zostać oszukani, musimy jak najszybciej zadbać o ograniczenie dostępu do naszych danych. Warto zadbać o to, żeby bank zablokował nasze konto, dzięki czemu osoba, która skradła informacje na nasz temat, nie będzie mogła z niego skorzystać. Bardzo rozsądne jest zastrzeganie naszych danych. Wszystkie przypadki nieuczciwych praktyk w internecie powinny być zgłaszane do odpowiednich służb. Jednak nie powinniśmy liczyć na to, że odzyskamy skradzione środki, a osoba, która dopuściła się tego czynu, poniesie za to odpowiedzialność. Niestety hakerzy i innego rodzaju internetowi oszuści w dużej mierze pozostają bezkarni. Sami musimy dopilnować tego, żebyśmy nie byli narażeni na niepotrzebne zagrożenia. Jeśli chcemy szukać chwilówek, konieczne jest robienie tego w oparciu o sprawdzone informacje, nie tylko własną intuicję i przypuszczenia. Czasem to za mało, zwłaszcza, gdy chodzi o pieniądze.

Szukaj porad w internecie

Najważniejsze jest to, że takim sytuacjom możemy zapobiegać. Wiedzę na temat bezpiecznego pożyczania możemy czerpać z portali pożyczkowych. Tam właśnie wypowiadają się eksperci, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Profesjonalne porady pozwolą nam uniknąć sytuacji, kiedy to jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo w internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, co powinno się znaleźć na stronie internetowej pożyczki, a dzięki temu nie damy się oszukać.

„Jeśli planujemy skorzystać z usług jednej z firm pożyczkowych, powinniśmy podejmować przemyślane decyzje. Musi towarzyszyć temu świadomość zagrożeń, jakie wiążą się niekiedy z usługami internetowymi. Rozsądek oraz postępowanie w myśl zasad bezpieczeństwa w sieci, niewątpliwie uchronią nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Wówczas spokojnie możemy korzystać z ofert sprawdzonych pożyczkodawców” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.