Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy?

Spośród rodzajów wydatków gospodarstw domowych, dwa pochłaniają zdecydowanie najwięcej środków. Na pierwszym miejscu znalazły się nakłady na rachunki za media i opłaty czynszowe – polskie gospodarstwa przeznaczają na nie 25,2 proc. budżetu domowego. Na rachunki rodacy wydają więcej niż na jedzenie, które w zestawieniu, przygotowanym przez agencję Freebee znalazło się na drugim miejscu. Wydatki gospodarstwa domowego na jedzenie pochłaniają 24,2 proc. miesięcznego budżetu. Spadek wydatków na żywność może wynikać z większej skłonności Polaków do jedzenia na mieście. Ruch w branży gastronomicznej w 2017 roku był najwyższy od 9 lat. Nie zmienia to faktu, że ⅔ osób przebadanych w ankiecie Freebee uznaje właśnie rachunki za jedne z priorytetowych i najbardziej obciążających wydatków. Mimo że nad Wisłą zarabia się coraz więcej, to wciąż stosunek zarobków do niezbywalnych, comiesięcznych wydatków jest niezbyt korzystny.

Jak rodacy planują wydatki gospodarstw domowych?

Konieczność inwestowania sporej części dochodów w czynsz i opłaty związane z rachunkami powinna skłaniać rodaków do planowania budżetu. Rzeczywiście większość ankietowanych rozplanowuje przynajmniej połowę miesięcznych zakupów. Zdecydowaną większość wydatków planuje z kolei 43 proc. badanych. Gorzej wygląda dobór narzędzi pomocnych w planowaniu budżetu domowego. Aż 85 proc. biorących udział w ankiecie, jako “narzędzie” wskazuje przemyślenie zakupów, a plany ma w głowie. Polacy są też skłonni rozmawiać o zakupach ze swoimi bliskimi. Jednak z dedykowanych aplikacji lub porad ekspertów korzysta jedynie 26 proc. ankietowanych.

Oszczędności polaków 2017

Rosnące zarobki i dobra, stabilna sytuacja gospodarcza w kraju, przyczyniają się do tego, że Polacy oszczędzają coraz chętniej. Odkładamy najwięcej od 5 lat, ale nie zmienia to faktu, że wciąż jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami europejskimi. Stopa oszczędności nad Wisłą to 3,5 proc. Dla porównania w UE średnia wartość stopy oszczędności oscyluje w granicach 11 proc.

Polacy bardzo dobrze wypadają na poziomie deklaracji – 88 proc. rodaków twierdzi, że długoterminowe oszczędzanie świadczy o odpowiedzialności, a 83 proc. badanych uważa, że dom nie jest najlepszym miejscem do trzymania oszczędności. Jednak, kiedy przychodzi do praktyki, statystyki nie wypadają już tak dobrze. Regularnie, stałe kwoty odkłada tylko 26 proc. ankietowanych. Boimy się też inwestowania, dlatego, jeżeli Polacy nie przechowują oszczędności w przysłowiowej skarpecie, to najczęściej odkładają na niskooprocentowane lokaty lub trzymają je po prostu na rachunkach oszczędnościowych.

Planowanie budżetu domowego z małą pomocą rozwiązań fintechowych

Z dedykowanych aplikacji pomocnych w oszczędzaniu i planowaniu budżetu domowego według badania MAM korzysta jedynie 20 proc. ankietowanych. Niezbyt wysoki to odsetek, zwłaszcza że w Polsce rynek fintech jest bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki. Przykładem na prosperity branży niech będą ciekawe polskie narzędzia, które powinny pomóc w okiełznaniu domowego budżetu.

W artykule odpowiedzieliśmy już na pytanie – na co wydajemy najwięcej pieniędzy? Polski Fintech podpowiada również, jak te wydatki ograniczyć. Jednym z ciekawych rozwiązań jest platforma MAM. Działa mniej więcej jak typowy program lojalnościowy, jednak na internetowej platformie znajdziemy sklepy również z konkurencyjnych sieci, inaczej niż w programach partnerskich. Logując się do MAM, możemy obniżyć swoje rachunki za prąd, gaz, internet itp. Jak to zrobić? Na początku w aplikacji deklarujemy miesięczną sumę, którą planujemy wydać na zakupy w takich kategoriach jak AGD, sport, hobby, czy rozrywka. Na podstawie planowanej struktury wydatków MAM wskazuje kwotę, o jaką może obniżyć rachunki. Na tę chwilę aplikacja pozwala redukować koszty comiesięcznych faktur jedynie za zakupy w sklepach internetowych.

W obliczu rosnących wydatków na jedzenie w restauracjach bardzo ciekawym rozwiązaniem może być aplikacja BeamUp. Narzędzie wprowadzono na rynek niedawno i towarzyszyła temu ciekawa kampania teaserowa z Andrzejem Grabowskim i Tomaszem Oświecińskim. BeamUp ułatwia dzielenie opłat np. za posiłek w restauracji. Za pomocą aplikacji możemy też w bardzo łatwy sposób przypomnieć uczestnikom składki na prezent o przelewie na nasze konto. Co więcej, BeamUp umożliwia również wykonanie przelewu, a środki trafią do adresata w ciągu kilku sekund. Ściąganie niedużych długów bywa kłopotliwe, a przecież z pewnością nieraz każdemu z nas zdarzyło się wyłożyć pieniądze za wspólny obiad.

Fintech w Polsce – nastroje rodaków

W styczniu 2018 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa PSD 2, która dostosowuje europejskie prawo do kształtu obecnego rynku finansowego. Zniesie np. w całej UE opłatę surcharge. W Polsce jest ona zabroniona już od dłuższego czasu, co więcej nad Wisłą mamy też jedne z najniższych opłat intercharge. Klimat dla technologicznych innowacji w obrębie finansów jest bardzo dobry. Świadczy o tym też rosnący udział pożyczek online we wszystkich kredytach konsumenckich do 1 tys. zł. W tym segmencie internetowe firmy pożyczkowe coraz częściej zdobywają przewagę nad bankami. Wzmożone zainteresowanie pożyczkami tego typu można zaobserwować przed świętami. Nic w tym dziwnego, porównując miesięczne przeciętne wydatki na 1 osobę w gospodarstwie domowym (1131,64 zł) do planowanych świątecznych wydatków (882 zł), otrzymujemy finansową skalę tego przedsięwzięcia.

Z roku na rok maleje również liczba Polaków stanowczo przeciwnych całkowitemu wycofaniu z obiegu gotówki. W roku 2016 niechętnych takiemu rozwiązaniu było 64 proc. rodaków, w roku 2017 ich liczba zmalała do 49 proc. Wciąż bardzo duża grupa nie ma na ten temat zdania, co może zmienić się wraz z wprowadzaniem kolejnych metod e-płatności, czy ciekawych fintechowych aplikacji. Sprzyjać takiemu scenariuszowi powinien również rozwój sztucznej inteligencji i dobry klimat gospodarczy.


  1. Badanie MAM „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017”
  2. Ibidem.
  3. Raport GfK „Rynek gastronomiczny 2017”
  4. Badanie MAM „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017”
  5. Raport BGŻ Optima „Polak Oszczędny 2017”
  6. Ibidem.
  7. GUS „Budżety gospodarstw domowych 2016”
  8. Raport Deloitte „Zakupy świąteczne 2017”
  9. Raport Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2017”