Ukrywamy wydatki

Badanie przeprowadzone na zlecenie BIG InforMonitor i BIK pokazują, że aż 30 proc. Polaków ukrywa wydatki przed swoim partnerem. Pieniądze wydajemy na różne rzeczy, czasem są to mandaty, czasem nowe ubranie. Niezależnie od celu i jego kwoty zdarza się nam z premedytacją tuszować wydatki przed partnerem. Z tego samego badania wyniknęło również, że co piąta para kłóci się z powodów finansów. Z danych Ministerstwa Finansów i GUS wynika, że trzy lata temu (2013 r.) spory o domowy budżet doprowadziły do 8 proc. rozwodów. Była to czwarta co do popularności przyczyna rozpadu małżeństwa.

Grafika przedstawiająca problemy z finansami jako powód rozpadu związku

Finanse w małżeństwie

Kwestie finansowe w związkach to istotny problem. Wspólny budżet deklaruje już teraz tylko 64 proc. Polaków będących w związkach, natomiast prawie połowa, bo aż 30 proc. przyznaje, że z powodu kłótni o domowe wydatki zastanawiało się nad rozstaniem. Opłaty związane z utrzymaniem mieszkania wolimy więc dzielić na pół, posiadając oddzielne konta w bankach. Dzięki temu czujemy się niezależni. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że małżeństwa nie są tak trwałe jak kiedyś, co za tym idzie chcemy być przygotowani na każdą, nawet najgorszą chwilę.

Odmienne podejście do finansów jako problem dla związku

Pożyczka online a zgoda współmałżonka

Wymaganie przedstawienia zgody współmałżonka uzależnione jest od tego z jakiego produktu finansowego chcemy skorzystać. Jeśli interesuje nas kredyt w banku to powinniśmy przygotować taki dokument, gdyż zgoda współmałżonka jest wymagana w przypadku kredytów gotówkowych. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na tzw. „już” i zdecydujemy się na wypełnienie wniosku o szybką pożyczkę online wówczas ze względu na małą ilość wymaganych dokumentów i zaświadczeń taka zgoda nie będzie potrzebna. Dla firm pozabankowych najważniejszym kryterium determinującym przyznanie pożyczki jest posiadanie zdolności kredytowej. Jednak należy pamiętać, że aby uzyskać pozytywną decyzję pożyczkową należy wykonać przelew weryfikacyjny z indywidualnego konta bankowego. Posiadając konto wspólnie z partnerem powinniśmy zaznaczyć przy przelewie kto go realizuje. Warto wiedzieć również, że firma pożyczkowa nie może żądać od naszego partnera spłaty naszego zobowiązania.

Pożyczki w tajemnicy przed partnerem

Jak pokazują dane BIG i BIK 12 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło się im zaciągnąć zobowiązanie w tajemnicy przed partnerem. Wiele osób przyznaje, że ukrywa wydatki przed swoją drugą połówką aby uniknąć kłótni. Niestety często mamy odmienne podejście do kwestii finansowych. Sprzeczki na temat związany z domowym budżetem są chlebem powszednim dla 3 proc. respondentów. Natomiast aż 22 proc. przyznaje że kłóci się o kwestie finansowe kilka razy w roku. Kłótnie na ten temat zwykle rozpoczynają mężczyźni i oto oni częściej myślą nad rozstaniem z tego powodu.

Częstotliwość kłótni o kwestie związane z finansami

Z prawnego punktu widzenia możemy wziąć pożyczkę bez zgody małżonka niezależnie od tego czy deklarowaliśmy rozdzielność majątkową z naszym partnerem czy też nie. Temat domowych finansów często budzi skrajne emocje w partnerach, jednak mimo wszystko warto go poruszać i nie ukrywać przed bliskimi wydatków i zobowiązań.