Polska liderem w bankowości

Eksperci Deloitte przebadali 480 firm w Europie Środkowo – Wschodniej, w tym 100 działających w Polsce. Celem analityków było sprawdzenie najnowszych trendów w technologii dla bankowości, płatności oraz pozyskiwania kapitału i zarządzania finansami. W przypadku usług bankowych jest to przede wszystkim zwiększenie cyfryzacji w obszarze udostępniania produktów. Polska w tym obszarze nie boi się wprowadzać innowacyjnych rozwiązań. Klienci bez problemu przyjmują nowe metody. Polacy bardziej cenią samoobsługowe rozwiązania niż wizyty w placówkach, a także chętniej dokonują e – płatności. Poza tym firmy kładą duży nacisk na cyberbezpieczeństwo. Warto dodać, że w wymiarze regionalnym Polska jest liderem wprowadzającym narzędzia FinTech na gruncie bankowości i płatności.
„Analitycy zauważają potrzeby klientów i potencjał narzędzi FinTech. Współczesny konsument to osoba wymagająca, ceniąca sobie komfort i stawiająca na wysokiej jakości produkty. Firmy pożyczkowe starają się spełniać te wszystkie wymagania, dzięki wykorzystaniu możliwości jakie daje internet. Klient bez wychodzenia z domu może wnioskować o dodatkową gotówkę, a po pozytywnej weryfikacji pieniądze nawet w kilkanaście minut trafiają na jego konto bankowe. Warto zauważyć, że wprowadzane innowacje nie tylko zmieniają świat finansów, ale przede wszystkim ułatwiają codzienne życie.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl

Digitalizacja społeczeństwa

Według raportu w Europie Środkowo – Wschodniej aż 75 proc. osób ma dostęp do internetu, a 55 proc. posiada smartfona. Według ekspertów to właśnie w tej części Europy jest największy potencjał do rozwoju tej dziedziny, nie tylko ze względu na podaż narzędzi wspomagających funkcjonowanie usług finansowych, lecz także sposób akceptacji nowości rynkowych przez klientów. Kraje, które najlepiej zarabiają na narzędziach FinTech to przede wszystkim: Austria, Polska, Czechy. Za to jednym z najszybciej rozwijających się rynków jest Wielka Brytania, gdzie roczna wartość dochodu z tego sektora wynosi 26 mld euro. Dla porównania – w Polsce przychód szacowany jest na 860 mln euro.

Zmiany technologiczne napędzają rynek, również finansowy, dzięki czemu można zaobserwować wiele pozytywnych działań zmieniających cały sektor.