Dwie prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu – jak to możliwe?

Podwójna prowizja za wypłatę gotówki z banku to nic nowego dla zagranicznych bywalców. Turyści jednak mogą być mocno zdziwieni, kiedy oprócz tradycyjnej opłaty naliczonej przez bank za wyjęcie gotówki, zostanie nam naliczona opłata przez bankomat. Oczywiście nie dzieje się to samoistnie. O naliczonej opłacie zostaniemy w porę poinformowani i będziemy mogli podjąć decyzję czy pieniądze wypłacić, czy jednak poszukać innego bankomatu.

Płacąc za granicą kartą zwykle jesteśmy świadomi tego, że nasz bank dokonuje przeliczeń kursowych. Koszty przewalutowania zależą od banku, jednak zwykle wynoszą od 1 do 9 proc. płaconej sumy. Obowiązek przewalutowania możemy uniknąć płacąc w kraju Strefy Euro kartą walutową powiązaną z kontem w Euro. Pamiętajmy, że przewalutowanie może nam zaproponować zagraniczny bankomat czy sklep. Mogą to zrobić dzięki usłudze DCC (terminal płatniczy od razu przelicza kwotę płatności na walutę kraju, w którym została wydana dana karta). Zwykle jesteśmy pytani o to, w jakiej walucie chcemy zapłacić. Czasem jednak to sklep decyduje za nas, przez co zarobek trafia na jego konto, a nie konto banku. Warto więc zwracać uwagę na kwoty, jakie wyświetlają się na terminalu po podsumowaniu kosztu zakupów.

Polska liderem nowoczesnych płatności

Polska należy do najbardziej rozwiniętego kraju w kwestii płatności. Dziś niemalże wszystkie transakcje dokonujemy bezgotówkowo, używając kart czy telefonu. To wszystko za sprawą dobrze rozwiniętego sektora FinTech. Należy jednak pamiętać, że za granicą możemy mieć problem, aby zapłacić zbliżeniowo. Większość terminali przyjmuje karty płatnicze, jednak możemy ich użyć w tradycyjny sposób. Warto mieć to na uwadze i zabrać na wakacje kartę płatniczą lub kredytową.

Karta kredytowa przyda nam się np. podczas wypożyczenia samochodu. Ważne jest jednak to, aby karta kredytowa miała wysoki limit. Blokada pewnej kwoty na naszej karcie kredytowej stanowi pewnego rodzaju zastaw. Jeśli dokonamy jakiejś szkody, pieniądze na jej naprawę zostaną pobrane właśnie z niej. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy będziemy chcieli samodzielnie wynająć hotel. Zastawione na karcie pieniądze posłużą na naprawę ewentualnie powstałych zniszczeń.

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu warto pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą. Terminale nie zawsze sprawnie funkcjonują, a gotówka nie wszędzie jest przyjmowana. W ten sposób unikniemy stresu, którego sam wyjazd i tak nam częściowo dostarcza– komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.