Wyższy limit płatności bez autoryzacji PIN-em już od 17 lipca

Visa poinformowała, że wyższy limit płatności zbliżeniowych bez kodu PIN będzie obowiązywać od 17 lipca 2020 roku. Nie oznacza to, że od razu będziemy mogli z niego korzystać.

Banki zamierzają wdrożyć nowe rozwiązanie najwcześniej w czwartym kwartale bieżącego roku. Wydawcy kart i operatorzy terminali płatniczych potrzebują czasu, aby wprowadzić nowe limity transakcji kartami płatniczymi bez autoryzacji PIN-em. Banki będą na bieżąco informować klientów o nowych regulacjach.

Nie tylko Visa ma już zgodę Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu płatności zbliżeniowych. Wcześniej otrzymał ją również Mastercard.

Aktualny limit należy do najniższych w Europie

Obecny limit płatności zbliżeniowych należy do najniższych w Europie. Zaczął obowiązywać w 2007 roku, a o planach jego zwiększenia mówiło się już w ubiegłym roku.

W związku z wejściem w życie europejskiej dyrektywy PSD2, zmiany odłożono w czasie. Regulacje dyrektywy miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa właścicieli kont bankowych posługujących się kartą płatniczą. Wprowadziły m.in. konieczność podawania PIN-u przy szóstej transakcji z rzędu.

Płatności zbliżeniowe cieszą się coraz większą popularnością

Nowy limit transakcji zbliżeniowych jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, którzy korzystają z tej formy płatności. Jest ich coraz więcej. Według danych NBP, w trzecim kwartale 2019 roku łączna wartość bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych wynosiła 66,3 mld zł. Oznacza to wzrost aż o 4,1 mld zł w stosunku do poprzedniego kwartału.

Pandemia koronawirusa może przyspieszyć proces wprowadzenia podniesienie limitu transakcji zbliżeniowych. Od 13 marca 2020 roku w Polsce panuje stan zagrożenia epidemicznego. KNF zaleca korzystanie z e-bankowości, a wyższe kwoty transakcji zbliżeniowych bez PIN byłyby kolejnym elementem ograniczającym ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.