Statystyki BIK – u i znikające przepisy prawne

Z danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w 2016 roku wartość pożyczek pozabankowych udzielanych na maksymalną kwotę 4000 zł, wyniosła aż 10 mld zł. W 2017 roku z kolei liczba osób korzystających z usług sektora pozabankowego była równa 1,6 mln. Co ciekawe, osoby te nie poprzestały na zaciąganiu pożyczek w firmach pożyczkowych.

Aż 80 proc. klientów instytucji pozabankowych w ubiegłym roku posiadała również zobowiązania finansowe w bankach. Co z tego wynika? Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej i którym banki odmówiły kolejnego kredytu, szukają innych rozwiązań. Sięgają po oferty związane z dodatkową gotówką. Wysokie odsetki nie są dla nich wtedy przeszkodą.

W 2011 roku z ustawodawstwa “zniknął” przepis karny definiujący lichwę – mówi Marcin Warchoł, obecny wiceminister sprawiedliwości. – Określał on, czym jest lichwa, czyli żądanie korzyści majątkowych w kwocie, która przekraczałaby wysokość tzw. kosztów pozaodsetkowych, określonych przez ustawę. Zniknął także przepis , który wprowadzał ograniczenia dotyczące wysokości opisywanych w umowach pożyczkowych marż, prowizji, narzutów i kosztów do 5 proc. wartości pożyczanej kwoty. – dodaje Warchoł.

Wyrok za lichwę

Zmiany legislacyjne, które wprowadził Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, ograniczają swobodę w żądaniu dodatkowych opłat. Jakie instytucje one obejmują? Zmiany dotyczą zarówno banków, firm pożyczkowych, jak i innych osób oraz przedsiębiorstw związanych z pożyczaniem pieniędzy.

Nowe przepisy obejmują różne rodzaje pożyczek. Zaczynając od chwilówek, przez pożyczki ratalne, a kończąc na kredytach konsumenckich do kwoty 255 550 zł udzielanych w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim.

Jedna kwestia pełni w nowych przepisach znaczącą rolę. O czym mowa? Chodzi o wprowadzenie maksymalnego limitu wszelkich dodatkowych opłat. Obecnie może on wynosić maksymalnie 45 proc. kwoty pożyczki w skali rocznej. I tak, jeżeli spłata zostanie rozłożona na pół roku, limit wyniesie 32,5 proc.. Jeśli okres kredytowania będzie równy miesiąc – już tylko 22 proc. Z kolei limit wysokości odsetek w skali rocznej ma wynosić 10 proc.

Nowe przepisy nie bronią lichwiarzy, którzy “nie wiedzieli” o trudnej sytuacji pożyczającego. Za lichwiarstwo grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Dzięki nowym przepisom, Polska dołączy do krajów stanowczo walczących z lichwą, czyli Austrii i Kanady (do 5 lat pozbawienia wolności), Niemiec (10 lat) i USA (do 20 lat).