Trudne warunki uzyskania pożyczki

Firma Ferratum Finanse ustalała trudne do spełnienia warunki otrzymania kredytu. Wymagała ustanowienia zabezpieczenia pożyczki online maksymalnie w ciągu 3 dni. Zabezpieczeniem mogła być hipoteka czy poręczenie kredytu przez osobę o odpowiedniej zdolności kredytowej. Klienci nie byli w stanie zastosować się do wymogów pożyczkodawcy, skutkiem czego było rozwiązanie umowy i wysoka kara finansowa, sięgająca nawet 2 tys. zł. Pożyczkodawca mógł też żądać połowy odsetek za cały kredyt.

UOKiK czuwa nad bezpieczeństwem konsumentów

UOKiK zakwestionował nieuczciwą działalność Ferratum Finanse. Stwierdził, że czas na ustanowienie zabezpieczenia był zbyt krótki, a kara – za wysoka. Takie praktyki są nierzetelne i nieetyczne, i na pewno nie powinny mieć miejsca. Pożyczkodawca nie zwracał uwagi na interesy klientów, ale na własny zysk, pochodzący z nieuczciwych działań.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził również inne niedozwolone praktyki Ferratum Finanse, w tym:

  • bagatelizowanie obowiązków informacyjnych. Firma pożyczkowa nie dostarczała klientom formularza informacyjnego i wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy,
  • zawieranie w umowie nieprawdziwego stwierdzenia, mówiącego o niepodleganiu przepisom ustawy o kredycie konsumenckim,
  • sztuczne zaniżanie wysokości kosztów pożyczki, przez wyłączenie prowizji z RRSO,
  • wystawianie weksli bez obowiązkowej klauzuli „nie na zlecenie”, chroniącej przed przeniesieniem uprawnień z danego weksla na inną osobę.

Ferratum Finanse z nowym profilem działalności

Ferratum Finanse grozi kara w wysokości 81 160 zł. Firma nie prowadzi już nieuczciwych praktyk i zmieniła profil działalności. Do tej pory kierowała swoją ofertę głównie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, a swoje usługi reklamowała na portalach ogłoszeniowych w internecie.

Wielu pożyczkobiorców może mylić Ferratum Finanse z innym znanym i cenionym pożyczkodawcą. Nawiązanie do jego nazwy na pewno nie było przypadkowe. Możliwe, że nieuczciwa firma chciała w ten sposób zdobyć zaufanie klientów i odnosić jeszcze większe zyski.

Sektor pozabankowy stale się rozwija, dlatego należy bacznie przyglądać się nowopowstającym firmom i korzystać z ich usług jedynie wtedy, gdy mamy pewność ich uczciwego działania.