Planowanie podróży z atlasem czy Google Maps?

W latach 90. to przewodniki turystyczne i programy telewizyjne pokazywały warte zwiedzenia miejsca. Ograniczeniem dla miłośników podróży był nie tylko brak wiedzy o świecie ale i znacznie mniej rozwinięty transport, także ten międzynarodowy. Głównym źródłem informacji podróżniczych jest współcześnie Internet.

Recenzje biur podróży i hoteli znaleźć można na profilach facebookowych i kanałach YouTube prowadzonych przez pasjonatów. W poznawaniu nowych miejsc pomaga teraz aplikacja Google Maps, umożliwiająca użytkownikom wirtualny spacer po wybranych przez siebie miejscach na całym świecie.

Obecnie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskie tanie linie lotnicze EasyJet i TNS, ponad połowa europejskich dzieci wyjeżdża za granicę, jeszcze przed 10. urodzinami. To zdecydowany wzrost ilości podróżujących dzieci. Ponad połowa ankietowanych rodziców przyznała, że nie miała takich możliwości w dzieciństwie.

Zmienia się też sposób finansowania podróży. Coraz częściej Polacy decydują się na zakupy przez internet i pożyczki online na opłacenie wyjazdu marzeń. Jest to jeden z czynników, który niezaprzeczalnie wpływa na wzrost popularności podróżowania w ciągu ostatnich lat.

Jak zmieniły się trendy w podróżowaniu?

Kupowanie biletów u agentów biur podróży powoli odchodzi w zapomnienie. Podobnie zresztą jak telefoniczne rezerwacje przejazdów i lotów. Obecnie najchętniej wykorzystywaną opcją jest zakup biletów przez internet. Dokonać tego można za pomocą komputera, tabletu czy swojego smartfona, z którym wiele osób się nie rozstaje.

Dawniej bilety miały formę bloczków z kuponami zawierającymi szczegóły podróży. Czasy się zmieniły i obecnie niektóre linie lotnicze akceptują nawet wirtualne karty pokładowe, które pasażerowie przechowują w urządzeniach mobilnych. Interesujący jest fakt, że to właśnie Polacy znajdują się w ścisłej czołówce europejskiej pod względem częstotliwości korzystania z bankowości mobilnej podczas wakacji – Wynika to zapewne z faktu, że polski sektor finansowy nieustannie wdraża innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu za pośrednictwem swoich smartfonów możemy mieć stałą kontrolę nad finansami oraz sprawnie obsługiwać płatności online.Tym samym nie musimy się obawiać przekroczenia wydatków, a w razie kryzysowej sytuacji możemy zaciągnąć pożyczkę przez internet, która szybko wesprze nasz wakacyjny budżet – komentuje Michał Papliński, Country Manager w TWINO (właściciel marki netcredit.pl i incredit.pl).

W stosunku do lat 90. ceny przewoźników wyraźnie spadły. Liczne promocje i oferty lotów last minute sprawiają, że na zwiedzanie świata może sobie pozwolić znacznie więcej osób, nawet tych mniej zamożnych. Osoby planujące nieco droższy wyjazd mogą zdecydować się na popularną opcję pożyczki na wakacje.

Jaki hotel i restaurację wybrać, by mieć idealny urlop?

W kwestii wyboru hotelu na wakacje nie jesteśmy już zdani wyłącznie na gust biur podróży, jak to było kilkanaście lat temu. Obecnie na podróżujących czeka wiele opcji – czasem zaskakująco tanich! Zwykły smartfon otwiera dostęp do wielu aplikacji, umożliwiających wybór miejsca do spania odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

Na serwisie Airbnb znaleźć można oferty osób prywatnych, które odpłatnie podzielą się z innymi swoją kanapą, pokojem czy niewykorzystywanym akurat mieszkaniem. Couchsurfing daje możliwość korzystania z darmowej gościnności osób na całym świecie, dla których ważniejsze od pieniędzy jest poznawanie nowych ludzi. W Polsce także możliwe jest przyjmowanie podróżujących pod swój dach.

O opinie na temat wartych uwagi restauracji nie trzeba już pytać znajomych. Portale takie jak Tripadvisor albo Zomato służą właśnie wymianie opinii o poziomie lokali na całym świecie. Dzięki komentarzom i ocenom innych klientów można znaleźć niesamowite jedzenie, które kosztować będzie grosze.

Płacenie za granicą staje się coraz prostsze

Korzystanie z płatności mobilnych wybiera większość podróżników. Jest to rozwiązanie wygodniejsze niż wymiana waluty w kantorze, jak to miało miejsce jeszcze 20 lat temu. Tradycyjną opcję stosuje się teraz głównie przy podróżach do mniej rozwiniętych technologicznie miejsc. Współczesne internetowe punkty wymiany walut często oferują dużo korzystniejsze przeliczniki niż stacjonarne placówki.

Elektroniczna bankowość cieszy się ogromną wręcz popularnością. Nie jest to zaskakujące. Z kartą VISA zapłacimy już w aż 220 krajach. Ponadto dzięki dostępowi do bankowości internetowej dużo łatwiej poradzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Bez problemu możemy zablokować kartę w razie jej utraty, na bieżąco kontrolować stan naszego konta.

Smartfon wystarczy, by zaciągnąć szybką pożyczkę na wakacje jeśli zostaniemy okradzeni. W wyborze oferty pomogą porównywarki pożyczkowe. Potrzebne pieniądze pojawią się na koncie nawet w 15 minut. To znacznie szybciej niż przelew od bliskich. Trzeba przyznać, że daje to pewne poczucie finansowego bezpieczeństwa w podróży.

Nie musimy już odmawiać sobie wakacyjnego urlopu i ograniczać się do skrzętnego oszczędzania, kiedy to rynek firm pożyczkowych wychodzi naprzeciw z bogatą ofertą krótkoterminowych zobowiązań, na niewielkie kwoty, w sam raz na sfinansowanie zagranicznego wyjazdu.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl