Wyższe kredyty konsumpcyjne

Zacznijmy od tego, czym są kredyty konsumpcyjne. To kredyty udzielane na bieżące potrzeby. Może to być zakup samochodu, remont mieszkania czy wymarzone, zagraniczne wczasy. Sposób ich spłaty jest dokładnie zapisany w umowie, a zabezpieczeniem są dochody kredytobiorcy bądź poręczenie żyranta. Wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej konkretnego klienta, dlatego warto wcześniej spłacić wszystkie zobowiązania, a na pewno uzyskamy większą kwotę. Jak kształtowała się sytuacja kredytów konsumpcyjnych w pierwszej połowie 2016 roku? Według BIK liczba udzielanych kredytów spadła, jednak wzrosła ich wartość. Oznacza to, że ludzie chętniej brali większe sumy. Przyjrzymy się bliżej wartościom liczbowym, aby zobaczyć, jak naprawdę to wygląda. Pierwsze półrocze to 3,5 mln zawartych umów. To 2,2% mniej niż w pierwszym półroczu 2015 roku. Jednak tak jak przed momentem wskazano, ich wartość jest wyższa o 1,2%. Trend ten zgodził się z przewidywaniami, o których mówił BIK. Na wzrost wartości pożyczek może mieć wpływ najniższe od 25 lat bezrobocie i wyższe aż o 2,5% miesięczne wynagrodzenie. Wynika to zapewne z wypłat pieniędzy z programu 500+ i jest niezaprzeczalną przyczyną wzrostu zdolności kredytowej niejednej rodziny, która dzięki temu mogła pozwolić sobie na taki kredyt. Warto zaznaczyć, że największy spadek liczby kredytów odnotowano w południowo-wschodniej Polsce.

Większa liczba i wyższa wartość kredytów mieszkaniowych

Kredyty mieszkaniowe, jak sama nazwa wskazuje, to kredyty udzielane na zakup mieszkania czy budowę domu. Pieniądze zatem muszą być przeznaczone na konkretny cel, który obiera sobie klient. Przy kredycie mieszkaniowym konieczne jest jego zabezpieczenie hipoteką. Okres kredytowania może wynosić nawet 40 lat, ponieważ pobierana kwota jest duża i nie można jej spłacić w ciągu kilku miesięcy. Zawsze istnieje opcja wcześniejszej spłaty, jednak zazwyczaj wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Warto się o to dopytać zanim podpiszemy umowę, aby wiedzieć, z jakimi kosztami trzeba się będzie liczyć. Jak wobec tego wyglądało zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w pierwszym półroczu 2016 roku? Odnotowano o 4,1% więcej kredytów udzielonych przez banki i SKOK-i. Wzrosła także ich wartość o 5,8%. Główne ożywienie zaobserwowano w zachodniej Polsce. Koniunktura ta jednak zaczęła słabnąć już w czerwcu i lipcu, co może świadczyć o zaostrzeniu polityki kredytowej. Dalsze miesiące pokażą pokaże czy to osłabienie się utrzyma, czy może jednak sytuacja ulegnie zmianie i znowu zwiększy się liczba przyznawanych kredytów.

Mniej kart kredytowych

Według raportu BIK wydano mniej kart kredytowych. Różnica wynosi aż 9% – czy to oznacza, że Polacy nie chcą z nich korzystać? Najpierw wyjaśnijmy sposób ich działania. Karty kredytowe to jeden z instrumentów płatniczych, odznaczający się tzw. limitem kredytowym. Klient korzystający z karty ma pewien limit do wykorzystania, który następnie musi spłacić. Charakterystycznym terminem dla kart kredytowych jest cykl rozliczeniowy. Wraz z zakończeniem cyklu otrzymuje się wykaz dokonanych operacji oraz kwotę do zapłaty wraz z terminem, w którym trzeba to zrobić. Wróćmy wobec tego do zadanego przed chwilą pytania. Polacy nadal korzystają z kart, o czym świadczy chociażby wzrost zadłużenia na tych instrumentach płatniczych, który podniósł się o 4% w stosunku do roku poprzedniego. Chociaż kart wydano mniej, ale określane są zdecydowanie wyższe limity.

Jak poszukiwać dobrych ofert?

Znalezienie dobrych ofert nie każdemu wydaje się proste. W jaki sposób trafić na korzystne propozycje? Oczywiście najlepiej jest śledzić strony internetowe interesujących nas instytucji bankowych. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, możemy skorzystać z równie dobrej propozycji, jaką są rankingi ofert bankowych. Otrzymamy zestawienie najbardziej atrakcyjnych opcji wraz z opiniami klientów, którzy już skorzystali z usług poszczególnych placówek bankowych. „Mimo wszystko pamiętajmy, aby na ślepo nie podpisywać umowy. Dokładne czytanie dokumentów zabezpieczy nas przed niepotrzebnymi problemami finansowymi. Upewnijmy się też, że jesteśmy w stanie odłożyć wymaganą sumę na comiesięczną ratę, a wówczas będziemy mogli śmiało podpisywać sporządzony kontrakt” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl. Mądre decyzje w kwestiach finansowych to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego budżetu. W przeciwnym razie może się okazać, że nasze finanse są w znacznie gorszej kondycji, aniżeli sądziliśmy.

[qoute center]Aktualne trendy pokazują, że kredyty bankowe to produkt cały czas poszukiwany na rynku. Warto śledzić najnowsze tendencje i przyglądać się bieżącym ofertom, aby gdy tylko zajdzie taka potrzeba, wykazać się znajomością branży i wybrać najlepszą propozycję odpowiadającą naszym potrzebom.[/quote center]