Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe oraz karty kredytowe – wyniki raportu

W 2016 roku udzielono mniej kredytów na kwoty do 50 tys. zł, więcej na kwoty wyższe. Wzrosła wartość udzielanych chwilówek o 1,2 proc. przy spadku udzielonych kredytów. W sektorze kredytów mieszkaniowych nastąpił wzrost liczby o 4,1 proc. i wartości o 5,8 proc. kredytów udzielonych w 1 półroczu. Należy dodać, że zmalała liczba kredytów frankowych o 21,5 tys. do 530 tys. rachunków. Zmiany widać w liczbie wydanych kart kredytowych, wyraźny spadek -9,0 proc. Za to wzrosło zadłużenie o 4 proc. i nieznacznie wzrosło wykorzystanie limitów do 37,8 proc.

Sektor pożyczkowy oblegany przez młodych ludzi

W I półroczu 2016 roku zaobserwowano silny wzrost pożyczkobiorców i rachunków pożyczkowych w BIK. Firmy pożyczkowe o profilu internetowym skupiają się na obsłudze młodych klientów, bo to głównie grupa w przedziale wiekowym 18-24 lata korzysta z pożyczek online. Jednak klienci firm pożyczkowych częściej zwlekają ze spłatą swoich finansowych zobowiązań. Takich przypadków jest o wiele mniej w sektorze bankowym, gdzie klienci terminowo oddają pożyczone kwoty. Klienci firm pożyczkowych za dodatkowe pieniądze opłacają niespodziewane, a także codzienne wydatki. Ponadto pieniądze są przeznaczane na remonty mieszkania, a także zakup sprzętu AGD. Niektórzy klienci firm pożyczkowych za dodatkową gotówkę kupują leki. Klienci banków pieniądze z kredytu przeznaczają na zakup lub remont mieszkania/domu. Na kolejnym miejscu uplasowały się wydatki związane z zakupem sprzętu AGD i niespodziewanymi finansowymi kosztami. 19 proc. respondentów kupuje za kredyt samochód, a 11 proc. ankietowanych spłaca pożyczonymi pieniędzmi inne zobowiązania finansowe. Z raportu BIK i BIG Infomonitor wynika, że głównymi powodami zaciągania kredytów konsumpcyjnych i pożyczek jest brak zaoszczędzonych pieniędzy i niewystarczające dochody.

,,W dzisiejszych czasach korzystanie z oferty firm pożyczkowych jest czymś bardzo naturalnym. Rozwój branży FinTech ma na to szczególny wpływ. Pożyczkobiorcy po pierwsze mogą sprawdzić oferty na specjalistycznych porównywarkach finansowych, a po drugie proces pożyczania z instytucji okołobankowych odbywa się bez zbędnych formalności. Wystarczy na stronie firmy wypełnić wniosek, dokonać przelewu weryfikacyjnego, a po pozytywnej decyzji pieniądze na konto trafiają w ekspresowym tempie” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.