Co trzecia firma płaci kartą

Według badania “Obrót bezgotówkowy w MŚP” przeprowadzonym przez IBRIS na zlecenie Diners Club Polska wynika, że tylko 30 proc. małych i średnich przedsiębiorstw za wydatki służbowe płaci kartą. Co istotne, najpopularniejsze są karty kredytowe 15 proc i debetowe – 12 proc.

Z kolei 60,5 proc. ankietowanych wskazało, że w celu pokrycia firmowych kosztów używa tradycyjnych przelewów bankowych. Połowa przedsiębiorców reguluje płatności gotówką. ALE – korzystają z niej tylko mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy – odpowiednio 58 proc. i 43,5 proc.

Konsumenci wybierają telefon

Wśród osób fizycznych coraz większą popularnością cieszą się płatności za pomocą urządzenia mobilnego. Według raportu “Płatności cyfrowe”, przeprowadzonego przez Izbę Gospodarki Cyfrowej wynika, że 40 proc. mieszkańców kraju nad Wisłą w ostatnich 6 miesiącach dokonało więcej niż pięć tego typu transakcji. Co więcej, połowa właścicieli smartfonów używa ich do realizacji płatności za zakupy dokonanych w sieci. Natomiast 34 proc. Polaków regularnie płaci telefonem w tradycyjnych sklepach.

Warto podkreślić, że najpopularniejsze są płatności za pomocą aplikacji BLIK. W pierwszym półroczu 2018 roku dokonano ich 33 miliony razy.