500zł nie wystarczy?

50% respondentów badania Provident przyznało, że w tym roku zakupi jedynie niezbędne przedmioty do szkoły, natomiast 46% – przeznaczy na wyprawkę więcej pieniędzy lubi nie będzie liczyć się z kosztami w ogóle. 1% respondentów przyznaje, że nie będzie w stanie kupić dziecku wszystkich niezbędnych przyborów szkolnych.

Ile Polscy rodzice wydadzą na wyprawki?

Średnia wartość tegorocznych wydatków na przedmioty do szkoły wyniesie dokładnie 526 zł. To o 50 zł mniej niż w zeszłym roku i około 150 zł mniej niż w 2015 r. Wynika to m.in. z faktu, iż z roku na rok coraz więcej dzieci dostaje darmowe podręczniki – w tym roku – w przeciwieństwie do poprzednich lat – otrzymają je zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i gimnazjalnych.
Znaczna część respondentów (40%) planuje wydać na wyprawkę szkolną maksimum 500 zł, natomiast 20% rodziców – od 500 do 700 zł. Jedynie co siódmego rodzica stać na wydatki powyżej tej kwoty. Wydatki na wyprawkę szkolną będą zdecydowanie większe w średnich i dużych miastach i przekroczą ponad 600zł na jedno dziecko, natomiast najmniej – wśród mieszkańców w wsi i małych miast, gdzie rodzice planują wydać mniej niż 500 zł na jedną wyprawkę.

Wyprawka z 500+

Ponad 70% badanych, posiadających jedno dziecko przyznaje, że wydatki na wyprawkę szkolną sfinansują z posiadanych środków pieniężnych bądź przy wsparciu bliskich i znajomych. 72% osób posiadających dwójkę dzieci deklaruje, że zakup przyborów szkolnych umożliwią im środki z programu 500+. Podobnie jest w przypadku par posiadających trójkę dzieci. Niespełna 2% respondentów deklaruje, że zdecyduje się na zaciągnięcie w tym celu pożyczki.

„Wyprawka szkolna to niemały wydatek, dlatego też warto jest dobrze go zaplanować. Najlepiej jest odkładać niewielkie sumy pieniężne na ten cel. Jeśli jednak nie jest to możliwe – szukajmy pomocy finansowej jedynie wśród zaufanych osób bądź instytucji pożyczkowych.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.