Dane pożyczkowe BIK za sierpień 2019

W newsletterze Biura Informacji Kredytowej opublikowane zostały dane dotyczące rynku pożyczek pozabankowych w ubiegłym miesiącu. Raport dotyczący sprzedaży pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe wskazuje, że w porównaniu z poprzednim rokiem w analogicznym okresie udzielane było mniej pożyczek. – W sierpniu 2019 r., w porównaniu do sierpnia 2018 r. firmy pożyczkowe udzieliły o (-1,9%) mniej pożyczek oraz na kwotę niższą o (-10,6%). Średnia wartość udzielonej w sierpniu 2019 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 489 zł i była niższa od średniej wartości udzielonej pożyczki w sierpniu 2018 r. o (-8,9%) – czytamy w komunikacie.

Przy okazji publikacji raportu BIK w lipcu, eksperci Biura stwierdzali, że sytuacja na rynku kredytowym jest stabilna. Podobne wnioski wyciągnąć można z danych BIK co do pożyczek pozabankowych za sierpień 2019. Wydaje się, że spadająca niemal każdego miesiąca dynamika roczna wartości udzielanych pożyczek to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy obawiają się nadmiernego wzrostu akcji kredytowej w tym segmencie rynku finansowego.

Pożyczki pozabankowe w 2019 roku

W przeciwieństwie do wspomnianego raportu o coraz chętniej branych przez Polaków kredytów gotówkowych, podsumowanie rynku pożyczek pozabankowych w całym 2019 roku pokazuje spadek liczby udzielanych pożyczek w wyższych przedziałach kwotowych. – Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym w okresie ośmiu pierwszych miesięcy 2019 w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego 1,0 do 1,5 tys. zł (-7,4%) oraz 3 do 5 tys. zł (-6,8%). Również pożyczki wysokokwotowe powyżej 5 tys. zł odnotowały ujemną dynamikę na poziomie (-2,2%) – informuje BIK.

Nie na każdym poziomie dynamika w ujęciu liczbowym malała. – Dodatnia dynamika liczby udzielanych pożyczek w okresie styczeń – sierpień 2019 r. dotyczyła pożyczek niskokwotowych pow. 1 tys. zł i wyniosła (+5,4%) oraz pożyczek z przedziału 2-3 tys. zł, w przypadku których dynamika była osiągnęła (+4,7%) – mówi komunikat. W ogólnym rozrachunku nie przekłada się to jednak na znaczące wzrosty (zaledwie +0,1% więcej pożyczek w porównaniu do 2018 roku), a w ujęciu kwotowym możemy mówić nawet o spadku (-1,7%).