W newsletterze Biura Informacji Kredytowej o rynku pożyczkowym opublikowany został raport dotyczący sprzedaży pożyczek dla klientów indywidualnych przez firmy pożyczkowe we wrześniu 2019 r. Średnia wartość udzielonej w tym miesiącu pożyczki pozabankowej wyniosła 2 424 zł. Przypomnijmy, że średnia kwota takiej pożyczki w sierpniu wynosiła 2489 zł.

Jak wyglądało to w porównaniu z poprzednim rokiem? – We wrześniu 2019 r., w porównaniu do września 2018 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na niższą kwotę. Spadek wyniósł -4,7%. W ujęciu liczbowym, w stosunku do września 2018 r. odnotowano wzrost liczby udzielonych pożyczek przez firmy pożyczkowe o +5,9%. Łączna sprzedaż firm pożyczkowych współpracujących z BIK wyniosła we wrześniu 2019 r. 531 mln zł w ujęciu wartościowym oraz 219,1 tys. w ujęciu liczbowym – czytamy w wiadomości prasowej Biura.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku wzrosła liczba udzielonych pożyczek z najmniejszych przedziałów kwotowych (+5,3% pożyczek poniżej 1 tys. zł, +6% z przedziału 2-3 tys. zł). Większa była również ich wartość. Dynamika w tym ujęciu wynosiła odpowiednio +4,9% i +6,8%. Jakich pożyczek brano mniej? – Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w okresie dziewięciu miesięcy 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego 3 do 5 tys. zł, odpowiednio: (-6,4%) oraz (-7,2%) – informuje BIK.

Branża pożyczkowa stawia na bezpieczeństwo

Jako że BIK nie opublikował jeszcze w tym miesiącu statystyk na temat kredytów gotówkowych zaciąganych przez Polaków w bankach, Polski Związek Instytucji Pożyczkowych udzielający komentarza na potrzeby raportu pożyczkowego Biura skupia się przede wszystkim na ogólnej sytuacji konsolidującej się branży.

– Ostatnie 12 miesięcy to okres dużej niepewności regulacyjnej, co wstrzymało szereg decyzji inwestycyjnych i negatywnie wpłynęło na kwotę sprzedaży pożyczek. Poprawa sytuacji materialnej Polaków rozbudza ich apetyt na usługi kredytowe i sprawia, że podmioty pozabankowe muszą bardziej zabiegać o klientów – skomentował Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. – To i wiele innych czynników wpływa na restrukturyzację rynku, w tym opracowanie polityki, która ma na celu wdrożenie zasad odpowiedzialnego pożyczania, tak by klienci korzystający z nowych produktów pożyczkowych czuli się przede wszystkim bezpiecznie – podsumował.