Przełomowym momentem dla branży pożyczkowej okazał się rok 2013. Pojawiło się wówczas wiele firm oferujących szybkie pożyczki online. Wzrost sprzedaży nowych pożyczek wyniósł wtedy aż 900 mln zł. To właśnie od tego roku pożyczki pozbankowe zyskały na popularności. Różnice w uzyskaniu pożyczki pozabankowej, a kredytu gotówkowego nadal są bardzo widoczne. Firmy pożyczkowe wymagają od swoich klientów znacznie mniejszej ilości dokumentów. Do skorzystania z pożyczki pozabankowej wystarczy jednie dowód osobisty, telefon komórkowy oraz konto bankowe. Często zdarza się, że potrzebujemy pożyczyć kwotę, która nie przekracza 500 zł. W instytucji pozabankowej dostęp do takich środków możemy uzyskać nawet w ciągu 15 minut, bez wychodzenia z domu. W banku na taką pożyczkę nie możemy liczyć. Odeszły one bowiem od udzielania kredytów na tak niskie kwoty, co więcej na decyzję kredytową musimy czekać nawet kilka dni.

Wzrost liczby klientów sektora pozabankowego

Jak oszacowało Biuro Informacji Kredytowej z usług firm pozabankowych w roku 2015 skorzystało blisko 3 mln osób. Szacunki te potwierdzają również dane Narodowego Banku Polskiego. Z badań, które zostały przeprowadzone na jesieni 2015 na zlecenie NBP wynikało, że na przestrzeni 12 miesięcy z usług instytucji pozabankowych skorzystało ok. 10 proc. dorosłych Polaków, czyli 3,15 mln osób.

Rosną kwoty udzielanych pożyczek

Z danych Związku Firm Pożyczkowych wynika, że w ubiegłym roku wartość rynku pożyczek pozabankowych wyniosła aż 5,1 mld zł. W porównaniu do 2014 roku wartość ta wzrosła o ponad 24 proc. W latach 2008- 2013 sektor pozabankowy podwoił swoją wartość z 1,5 do 3,1 mld zł. Szacuje się, że w 2016r. dynamika wzrostu nieco spowolni i wynosić będzie około 18 proc.

Sektor pozabankowy rośnie w siłę, a sami konsumenci są coraz bardziej świadomi sytuacji na rynku i swoim praw. Coraz rzadziej popadamy długi. Z raportu przygotowanego przez KPF we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH na temat rynku consumer finance za I kwartał 2016r. wynika, że aż 62 proc. spośród zadłużonych gospodarstw nie ma problemu ze spłatą swoich zobowiązań. Z danych tych wynika, że Polacy ostrożnie podchodzą do podejmowania decyzji finansowych. Analizujemy swoje możliwości finansowe i dopiero na tej podstawie dobieramy parametry pożyczek. Dzięki temu minimalizujemy zagrożenia związane z korzystaniem z dodatkowych form finansowania swoich potrzeb.