Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce opublikowała raport, który daje nam wgląd w sytuację na rynku pośrednictwa kredytowego pod koniec 2017 roku. Kredyty hipoteczne miały zdecydowanie największą wartość wśród wszystkich udzielonych przez pośredników zrzeszonych przez KPF. Jednak obserwacje pokazują, że na rynku rośnie również udział innych produktów. Pośrednicy zwrócili swoją uwagę w kierunku pożyczek pozabankowych.

Kredyty hipoteczne w 2017 roku

Rok 2017 był rekordowy pod względem liczby i wartości przyznanych kredytów hipotecznych. W tym czasie banki udzieliły 190 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 44 mld zł. Tak dobrych wyników nie notowano od 6 lat. W poprzednim roku popyt na nieruchomości mieszkaniowe przerósł podaż, co pozwoliło uzyskać przede wszystkim deweloperom bardzo dobre rezultaty. Pozytywne nastroje na rynku odzwierciedla wzrost wskaźnika WIG Deweloperzy o 30 proc. w skali roku.

Autorzy raportu wskazują kilka przyczyn tak dobrej koniunktury na rynku:

  • wyższy niż przewidywany wzrost PKB,
  • bardzo niskie bezrobocie,
  • utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie,
  • niska inflacja,
  • rosnące wynagrodzenia.

Na wpływ popytu na mieszkania nie bez znaczenia pozostaje emigracja zarobkowa z Ukrainy. W 2016 roku przyjezdni kupili aż 22 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań.

Wyniki pośredników w IV kwartale 2017 roku

Sektor pośrednictwa finansowego utrzymuje się głównie ze sprzedaży kredytów hipotecznych. Wprowadzona w zeszłym roku ustawa o kredycie hipotecznym nie zmieniła tego stanu rzeczy. Pośrednicy zrzeszeni w KPF i ZFPF w IV kwartale 2017 roku udzielili kredytów mieszkaniowych na łączną wartości 5,07 mld zł. Oznacza to wzrost w stosunku do III kwartału o 2,8 proc. W całym 2017 roku pośrednicy udzielili kredytów na sumę, która stanowiła 45,9 proc. ogólnej wartości rynku. Z kolei między październikiem a grudniem było to 46,4 proc. całej sumy kredytów za ten okres. Utrzymuje się tendencja wzrostowa względem lat poprzednich. W 2014 roku pośrednicy odpowiadali za sprzedaż 41 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych, a w 2016 roku za 44 proc.

Sektor pożyczkowy i pośrednicy finansowi

W IV kwartale 2017 roku padł rekord, jeżeli chodzi o wartość pozabankowych pożyczek online, udzielonych przez pośredników. Wynik na poziomie 372,7 mln zł pokazuje, że firmy pożyczkowe zyskały status pełnoprawnych partnerów w sektorze pośrednictwa. W ujęciu rocznym pożyczki ratalne i popularne chwilówki odnotowały wartościowy wzrost aż o 25 proc. Ten produkt finansowy stanowi drugą siłę pod względem wartości sprzedaży w IV kwartale ubiegłego roku. Pod koniec 2017 roku pożyczki pozabankowe wyprzedziły kredyty gotówkowe. Te pierwsze stanowiły 23,5 proc. ogólnej wartości podpisanych umów, a te drugie 17,6 proc.

“Nie dziwi fakt, że pośrednicy finansowi wciąż najliczniej udzielają kredytów hipotecznych. W przypadku kwot rzędu kilkuset tysięcy złotych i okresu kredytowania liczonego w dziesiątkach lat Polacy wolą wesprzeć się wiedzą doświadczonego doradcy. Cieszy natomiast zwiększająca się popularność pożyczek pozabankowych w ofercie pośredników. Świadczy to o rosnącej świadomości finansowej pożyczkobiorców. Pokazuje też, że sektor pożyczkowy może z powodzeniem rywalizować z bankami” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.