Kredyty hipoteczne w 2017 roku

Rok 2017 był rekordowy pod względem liczby i wartości przyznanych kredytów hipotecznych. W tym czasie banki udzieliły 190 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 44 mld zł. Tak dobrych wyników nie notowano od 6 lat. W poprzednim roku popyt na nieruchomości mieszkaniowe przerósł podaż, co pozwoliło uzyskać przede wszystkim deweloperom bardzo dobre rezultaty. Pozytywne nastroje na rynku odzwierciedla wzrost wskaźnika WIG Deweloperzy o 30 proc. w skali roku.

Autorzy raportu wskazują kilka przyczyn tak dobrej koniunktury na rynku:

  • wyższy niż przewidywany wzrost PKB,
  • bardzo niskie bezrobocie,
  • utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie,
  • niska inflacja,
  • rosnące wynagrodzenia.

Na wpływ popytu na mieszkania nie bez znaczenia pozostaje emigracja zarobkowa z Ukrainy. W 2016 roku przyjezdni kupili aż 22 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań.

Wyniki pośredników w IV kwartale 2017 roku

Sektor pośrednictwa finansowego utrzymuje się głównie ze sprzedaży kredytów hipotecznych. Wprowadzona w zeszłym roku ustawa o kredycie hipotecznym nie zmieniła tego stanu rzeczy. Pośrednicy zrzeszeni w KPF i ZFPF w IV kwartale 2017 roku udzielili kredytów mieszkaniowych na łączną wartości 5,07 mld zł. Oznacza to wzrost w stosunku do III kwartału o 2,8 proc. W całym 2017 roku pośrednicy udzielili kredytów na sumę, która stanowiła 45,9 proc. ogólnej wartości rynku. Z kolei między październikiem a grudniem było to 46,4 proc. całej sumy kredytów za ten okres. Utrzymuje się tendencja wzrostowa względem lat poprzednich. W 2014 roku pośrednicy odpowiadali za sprzedaż 41 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych, a w 2016 roku za 44 proc.

Sektor pożyczkowy i pośrednicy finansowi

W IV kwartale 2017 roku padł rekord, jeżeli chodzi o wartość pozabankowych pożyczek online, udzielonych przez pośredników. Wynik na poziomie 372,7 mln zł pokazuje, że firmy pożyczkowe zyskały status pełnoprawnych partnerów w sektorze pośrednictwa. W ujęciu rocznym pożyczki ratalne i popularne chwilówki odnotowały wartościowy wzrost aż o 25 proc. Ten produkt finansowy stanowi drugą siłę pod względem wartości sprzedaży w IV kwartale ubiegłego roku. Pod koniec 2017 roku pożyczki pozabankowe wyprzedziły kredyty gotówkowe. Te pierwsze stanowiły 23,5 proc. ogólnej wartości podpisanych umów, a te drugie 17,6 proc.

“Nie dziwi fakt, że pośrednicy finansowi wciąż najliczniej udzielają kredytów hipotecznych. W przypadku kwot rzędu kilkuset tysięcy złotych i okresu kredytowania liczonego w dziesiątkach lat Polacy wolą wesprzeć się wiedzą doświadczonego doradcy. Cieszy natomiast zwiększająca się popularność pożyczek pozabankowych w ofercie pośredników. Świadczy to o rosnącej świadomości finansowej pożyczkobiorców. Pokazuje też, że sektor pożyczkowy może z powodzeniem rywalizować z bankami” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.