Ruszył długo oczekiwany rejestr firm pożyczkowych, o którym pisaliśmy we wrześniu zeszłego roku (Rejestr firm pożyczkowych startuje w przyszłym roku). Utworzony przez Związek Firm Pożyczkowych rejestr zawiera prawie 100 firm, które posiadają rekomendację ZFP. W rejestrze znajdują się zarówno firmy udzielające chwilówek online, pożyczek online, jak i zwykłych pożyczek ratalnych dystrybuowanych stacjonarnie.

Jak trafić do rejestru?

Do rejestru mogą zgłaszać się kolejne firmy, których działalność zostanie zweryfikowana przez ZFP. Przede wszystkim sprawdzana jest wiarygodność finansowa firm, ale również przejrzystość umów pożyczkowych zawieranych z klientami. Umowy nie powinny zawierać opłat pobieranych przed udzieleniem pożyczki niebankowej. Firmy udzielające chwilówek online, aby znaleźć się w rejestrze, muszą mieć formę spółek kapitałowych. Mimo, że rejestr prowadzony jest przez ZFP, to Związek cały czas popiera powstanie rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki.

Inicjatywa powstania RFP

Inicjatywa powstania rejestru wynikła z sytuacji prawnej – aby udzielać pożyczek pozabankowych nie trzeba mieć żadnego zezwolenia, nie jest to też rynek regulowany. Aby zabezpieczyć klientów, ZFP postanowił wyselekcjonować firmy, które są godne zaufania. Baza dostępna jest bezpłatnie dla każdego klienta, który chce wziąć pożyczkę oraz dla każdej firmy, która chce w rejestrze się znaleźć. W rejestrze firm pożyczkowych znajdują się jedynie dane, takie jak nazwa spółki, adres, telefon, strona internetowa czy opis firmy. Opinie na temat pożyczek można przeczytać na naszej stronie, gdyż nie są one publikowane w rejestrze.

Popieramy tę inicjatywę ze względu na duże rozproszenie w branży pożyczek pozabankowych, bardzo przydatny będzie rejestr, w którym w razie wątpliwości sprawdzimy, czy firma spełnia podstawowe wymagania i czy pożyczając w niej pieniądze nie spotka nas niespodzianka.