Szczegółowe informacje na temat zadłużeń

Raport BIG obejmuje osoby, które przez okres co najmniej 60 dni po wyznaczonym terminie spłaty nadal nie uregulowały swojego zobowiązania, wynoszącego co najmniej 200 zł. Dane pochodzą z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Zgodnie z nimi obecnie na 1000 dorosłych Polaków przypada 73 dłużników. Czy to duża liczba? Jeśli poznamy wysokość ich zadłużenia, czyli 47,19 mld zł, można powiedzieć, że nieuregulowane zobowiązania finansowe nie należą do niewielkich. Największa liczba dłużników zamieszkuje województwo podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie oraz opolskie. Chociaż liczba osób zadłużonych rośnie, to średnia wartość zaległości zmalała o 125 zł i wynosi obecnie 20 tys. 665 zł. Najwięcej dłużników jest w gronie ludzi znajdujących się w przedziale wiekowym 45-54 lata, a nieco mniej u osób między 35 a 44 rokiem życia.

Jakie czynniki wpływają na wzrost zadłużenia?

Na zadłużenie bez wątpienia wpływu nie ma bezrobocie, ponieważ liczba bezrobotnych spada. Nawet tam, gdzie bezrobocie jest najwyższe, nie widać większych zależności. Co zatem powoduje wzrost zadłużenia? Są to bez wątpienia zobowiązania pozakredytowe, do których zaliczają się na przykład rachunki za telefon i media, alimenty, a także raty pożyczek pozabankowych.

Czy Program 500+ przyczynił się do spłaty zaległości? Na pewno efektywniej regulują je osoby, które mają niższe zobowiązania. W ich przypadku liczba dłużników zwiększyła się o mniej niż 1 proc. Jeśli chodzi o dłużników z większymi zaległościami, tutaj przyrost wynosi 9 proc.

Bierz pożyczki odpowiedzialnie

Zaległe zobowiązania nie wynikają z niekorzystnych ofert pożyczkowych, ale nieświadomości pożyczkobiorców. Często decydują się na pierwszą lepszą ofertę, nie analizując swoich finansów ani nie czytając dokładnie warunków umowy. A pożyczki trzeba brać odpowiedzialnie. Najważniejsze jest dopasowanie kwot do możliwości budżetu, ale nie tylko. Powinniśmy starannie rozejrzeć się za ofertami, korzystając z portali prezentujących rankingi chwilówek i rankingi pożyczek na raty, takich jak pozyczkaportal.pl. Takie miejsca pozwalają porównać ze sobą poszczególne oferty i w efekcie wybrać najlepszą propozycję, dopasowaną do naszych oczekiwań. Szczególną uwagę warto zwrócić na darmowe pożyczki, które nie niosą ze sobą żadnych dodatkowych opłat. Są wsparciem, którego szuka większość pożyczkobiorców.

”Pożyczki mogą być idealną pomocą dla budżetu, o ile będziemy zaciągać je z głową. W przeciwnym wypadku szybko stracimy kontrolę nad swoim budżetem i doprowadzimy do wysokiego zadłużenia” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.