22,3 tys. mieszkań sprzedanych w rok

Ceny mieszkań stale rosną. Odczuli to deweloperzy, którzy w ostatnich czterech kwartałach zanotowali spadek ilości sprzedaży lokali mieszkalnych. Nie doświadczyli oni jednak strat finansowych. Mniejsza ilość mieszkań sprzedana za wyższą cenę również przyniosła zadowalający dochód.

Portal Bankier.pl zweryfikował obecne działania deweloperów notowanych na giełdzie. Z obserwacji wynika, że mimo rosnących wartości mieszkań, Polacy coraz chętniej je kupują. Co więcej, inwestycje finansują nie kredytem hipotecznym, lecz gotówką. Już w drugim kwartale tego roku najwięksi deweloperzy sprzedali prawie 5,7 tys. mieszkań. To prawie 3 proc. więcej, niż rok temu. W ostatnim roku liderzy rynku nieruchomości sprzedali ponad 22,3 tys. mieszkań.

Nieruchomość sposobem na ulokowanie oszczędności?

Liczba sprzedanych w ostatnim czasie mieszkań nie spada, a nawet rośnie. Jest to spowodowane grubszymi portfelami Polaków i dobrą sytuacją gospodarczą widoczną na rynku. Obywatele coraz chętniej lokują w mieszkaniach swoje oszczędności. Ze względu na wzrost ich wartości, staje się to coraz bardziej opłacalne.

Raport Domiporta realizowany przy współpracy z serwisem Next.Gazeta.pl mówi, iż ceny mieszkań wzrosły w ostatnim roku aż o 11 proc. To przez wyższą stawkę gruntów czy materiałów budowlanych. Wartość lokali nie odstrasza jednak inwestorów. Ci coraz chętniej decydują się na zakup mieszkań za gotówkę. Być może to dobra decyzja w momencie, gdy oprocentowanie lokat maleje i trzymanie na nich gotówki nie przynosi większego zysku.