O trendach w gospodarce i rynkach zachodnich

Konferencja rozpoczęła się od prelekcji profesor Elżbiety Mączyńskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która zaprezentowała najciekawsze aktualnie trendy w gospodarce globalnej mające wpływ na kredytowanie. Sformułowane zostały tezy: czy marnotrawna gospodarka nadmiaru, rewolucja cyfrowa i przesilenie cywilizacyjne będą miały wpływ na kształt rynku finansowego?

Kolejne tematy związane z Consumer Credit to doświadczenia rynkowe pokazane z perspektywy sąsiadów z zachodu. Prelekcję na temat rynku konsumenckiego w Niemczech przedstawił Axel Kulick z Universum Group, natomiast temat praktycznego wykorzystania Big Data na rynkach europejskich poruszył Marcus Hartmann z Bisnode AB. Panel podsumował wykład p. Jacka Obłękowskiego (prezesa zarządu NFG oraz współzarządzającego Kaczmarski Group) dotyczący sytuacji kredytowej społeczeństwa oraz ewolucji struktury rynku kredytowego w Polsce.

System skonsolidowany czy rozdrobniony?

Następnie miała miejsce debata na temat wizji przyszłości Biur Informacji Gospodarczej. Uczestnicy dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czy system BIG powinien być skonsolidowany czy rozdrobniony. W debacie udział wzięli przedstawiciele BIG (Edyta Szymczak ERIF BIG, Adam Łącki KRD BIG, Sławomir Grzelczak BIG InfoMonitor, Piotr Badura KBIG, Andrzej Osiński MBIG), ale też przedstawiciele firm , które korzystają z usług BIGów, tj. Łukasz Grzegrzółka (Bank Handlowy), Adam Rybusiewicz (Intrum Justitia), Marcin Żuchowski (Provident), Jarosław Smoła (P4).

Informacja a kredyty konsumenckie

Drugi panel nosił nazwę „ Zarządzanie informacją w branży kredytów konsumenckich”. Prelekcje dotyczyły między innymi naturalnego języka komunikacji użytkownika z danymi. Nie zabrakło również dyskusji odnośnie PSD2 w kontekście bankowości, podczas której ekspert p. Arek Skuza z K2 Digital Transformation próbował dowieść tezy, iż banki na pewno nie znikną i nie zostaną zastąpione przez startupy. Kolejno Dalibor Kostic z CRIF GmbH przedstawił nowe sposoby identyfikacji online i zamykania kontraktów, natomiast Mateusz Zemczak z PayU przedstawił nowe spojrzenie na eCommerce. Przedstawiciele PwC – Łukasz Ślęzak oraz Dagmara Rogowska wywołali dyskusję odnośnie zagadnień ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych w świetle nowych regulacji. Prelegenci przedstawili sposób na wdrożenie RODO w firmie oraz przygotowanie się do zmian w ochronie danych osobowych.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła debata pt. „Jak nowe technologie wpływają na zarządzanie informacją w przedsiębiorstwie?” z udziałem ekspertów: Mateusza Zemczak – PayU, Bartosza Weyna – Payment Technologies, Katarzyny Siwek – Idea Bank, Rafała Gibczyńskiego – Solven oraz Jarosława Ryby – ZFP).

Debata prawna podczas ACCD 2017

Drugi dzień wydarzenia otworzył panel o modelowaniu ryzyka kredytowego, podczas którego przedstawiono spojrzenie na modele zachowań konsumentów (Katarzyna Kujawa -Lipińska, Vivus), scoring w praktyce (Grzegorz Migut, Statsoft), natomiast metody skutecznego odzyskiwania należności w Wielkiej Brytanii przedstawili prawnicy z Londynu – Daniel Liszewski oraz Charles Noakes z Welbeck Solicitors LPP.

Dwudniowe spotkanie zakończyła debata prawna: „Czy nowe rozwiązania prawne zwiększają synergię działań na rynku wierzytelności?”, w której udział wzięli m.in Tomasz Piłat (wiceprezes KRK), Monika Zakrzewska (prezes zarządu FRRF), Krystian Kłosiński (P4), mec. Radosław Cieciórski (PZZW) oraz Piotr Bruszka z Ultimo. Moderatorem debaty był mec. Michał Kwieciński (RK Legal).

Pozyczkaportal na ACCD 2017

Pozyczkaportal po raz kolejny pojawiła się na spotkaniu branżowym, by porozmawiać z organizatorami oraz uczestnikami konferencji. W wywiadach pytaliśmy między innymi o tematykę kolejnej edycji ACCD, ale też zdanie uczestników na temat prelekcji i dyskusji podjętych podczas spotkania. Udało nam się porozmawiać m.in. z p. Maciejem Samcikiem (GW, subiektywnieofinansach.), Jarosławem Rybą (ZFP), czy p. Edytą Szymczak (ERIF BIG). Zapraszamy do zapoznania się z wideorelacją.

„Zarówno ubiegłoroczna jak i tegoroczna edycja April Consumer Credit Days zrobiła na nas duże wrażenie. Różnorodność oraz bogactwo tematyki poruszanej podczas dwudniowej konferencji okazały się być ogromną kopalnią wiedzy oraz okazją do wymiany opinii. Już teraz jesteśmy ciekawi, czym zaskoczy nas kolejne wydanie ACCD.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl