Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Jeśli proponowany projekt wejdzie w życie, wpłynie to na poprawę jakości korzystania z usług firm pozabankowych. Osoba, która rozważa złożenie wniosku o chwilówkę lub pożyczkę na raty, będzie mogła sprawdzić, czy dana instytucja figuruje w tym rejestrze. Jeśli jej dane będą tam uwzględnione oznacza to, że ten pożyczkodawca działa zgodnie z wymogami ustawy o kredycie konsumenckim. Dzięki wprowadzeniu takiej możliwości, ograniczone zostaną nielegalne praktyki z zakresu udzielania wsparcia finansowego w sektorze pożyczkowym.
Potencjalny klient firmy pożyczkowej otrzyma większe poczucie bezpieczeństwa. Będzie świadomy, że usługi pożyczkowe podlegają kontroli, dlatego dokonując wyboru, nie musi być zdany tylko na własną intuicję. Nie zwalnia go to z obowiązku sprawdzania, z kim zamierza podpisać umowę. Warto pamiętać, że można dokonać weryfikacji, korzystając z internetu.

Inne pomysły sektora pozabankowego

Wprowadzenie Rejestru Instytucji Pożyczkowych nie jest jedyną inicjatywą, jaką przygotowują reprezentanci sektora pozabankowego. Kolejną, o której warto wspomnieć, jest ograniczenie produktów hipotecznych do właściwości banków i SKOK-ów. Pożyczkodawcy zgodnie uznają, że każda oferta związana z hipoteką zalicza się do produktów podwyższonej odpowiedzialności społecznej. Dzieje się, tak ponieważ zazwyczaj dotyczą one dużych kwot i nawet wieloletniego okresu spłaty. W związku z tym, dysponowanie takimi produktami, powinno podlegać kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Wśród postulatów, które zgłasza sektor pozabankowy, wyróżnić może również weryfikację i aktualizację rejestru finansowego. Umożliwiłoby to skontrolowanie sytuacji prawnej instytucji, które w nim figurują. Dzięki temu, możliwe jest sprawdzenie, czy osoby, których dane są tam zapisane, nie miały problemów z prawem. Ewentualne nieścisłości bez wątpienia negatywnie wpłyną na wiarygodność takiego usługodawcy. Pozwoli to klientom na uniknięcie kontaktu z nierzetelną instytucją lub jej reprezentantem.

Klient powinien wiedzieć jak najwięcej

Postawa pożyczkodawców świadczy o ich pozytywnym nastawieniu wobec klientów i o tym, że rozumieją ich potrzeby. Proponowane zmiany wskazują na to, że instytucje pozabankowe chcą zadbać o dobro potencjalnych pożyczkobiorców. Podkreślone w ten sposób zostaje znaczenie tego, jak ważne jest posiadanie wiedzy dotyczącej procesu ubiegania się o pożyczkę. Kluczowa jest świadomość, jak zweryfikować autentyczność oferty, a co za tym idzie, w jaki sposób rozpoznać uczciwego usługodawcę. Bardzo istotna jest także znajomość procedur, jakie towarzyszą wnioskowaniu o takie wsparcie finansowe i warunków jego spłaty. Jeśli przyszły klient firmy pożyczkowej zadba o to, na pewno nie stanie się ofiarą nielegalnych praktyk.

„Inicjatywy przygotowane przez reprezentantów branży pożyczkowej mają na celu zmianę wizerunku tego sektora. Tego typu działania przyczyniają się do obalania stereotypów, które kreują negatywny obraz instytucji pozabankowych. Nagłaśnianie projektu pomaga w uświadamianiu, że pożyczki online są dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że korzystamy z usług rzetelnego pożyczkodawcy” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.