Konsekwencje źle dobranej pożyczki

Gdy przesadzisz z wysokością zaciagniętej pożyczki, przede wszystkim narażasz się na dodatkowe koszty. Przy zawyżonym zobowiązaniu może pojawić się problem z jego terminową spłatą, co wiąże się z doliczaniem kosztów wezwań do zapłaty, monitów, itp. Jeśli zwlekasz z oddaniem pieniędzy dłuższy czas, sprawa może zostać przekazana firmie windykacyjnej. Kolejne koszty. Dalsze unikanie zwrotu długu kończy się wyrokiem sądowym i wkroczeniem komornika. Poza tym, posiadanie zaległości wyższej niż 200 zł przez okres dłuższy niż 60 dni skutkuje wpisem do nawet trzech baz dłużników – KRD, ERIF, BIG InfoMonitor – co wyklucza wręcz możliwość sięgnięcia po kredyt w banku, kolejną pożyczkę czy skorzystanie np. z opcji wzięcia czegoś na raty.

Analiza budżetu to podstawa

Aby upewnić się, że pożyczka nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu, a co za tym idzie – nie wprowadzi cię na drogę nadmiernego zadłużenia, wystarczy poświęcić kilka minut na analizę miesięcznych wydatków. Podziel kartkę na pół lub zrób tabelkę w Excelu. Po jednej stronie (w jednej kolumnie) wypisz wszystkie stałe wydatki. Na przykład, rachunki za prąd, gaz, wodę, internet, abonament telefoniczny, a także opłaty za czynsz, kurs językowy dziecka, karnet na siłownię, bilet komunikacji miejskiej. Wpisz tu także przybliżone wydatki na jedzenie oraz benzynę. Druga część tabeli powinna zawierać wydatki okolicznościowe, np. wyjścia do kina, prezenty urodzinowe, wydatki szkolne, weekendowe wycieczki rodzinne itp., które przypadają w danym miesiącu. Podsumuj obie kolumny, następnie dodaj wyniki do siebie i odejmij od wynagrodzenia (tylko twojego lub łącznego z małżonkiem/małżonką). Jeśli wydatki stanowią więcej niż połowę pensji, masz trzy wyjścia – zrezygnować całkowicie z pożyczki, wziąć kwotę mniejszą niż zakładałeś lub poszukać sporej oszczędności w wydatkach.

Limit uchroni przed zawyżoną pożyczką

Aby nie przesadzić z wysokością zaciąganej pożyczki, warto korzystać z usług sprawdzonych firm pozabankowych. W większości stosują one zasady responsible lending, czyli odpowiedzialnego pożyczania. Zgodnie z nimi, ograniczają ryzyko nadmiernego zadłużenia poprzez dobieranie wysokości zobowiązania do faktycznych możliwości finansowych pożyczającego na podstawie analizy jego zdolności kredytowej. Ponadto stosują limit pierwszej pożyczki, np. Vivus daje maksymalnie 1600 zł, a Netcredit, Ekspres Kasa, Ofin.pl pożyczają do 1500 zł. Korzystając pierwszy raz z usług Filarum, AlfaKredyt i SohoCredit nie można wnioskować o więcej niż 1000 zł, a Wonga limituje pierwszą pożyczkę do 750 zł.