Jak ochronić swoje dane osobowe w internecie?

W 2017 roku, Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo uruchomiła nową kampanię edukacyjną. Jej podstawowym celem jest zwiększenie świadomości przedsiębiorców na temat ochrony wrażliwych danych osobowych w Internecie. Dzięki akcji, właściciele różnego rodzaju instytucji mogą zdobyć kluczowe informacje na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem Sieci.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do właścicieli firm, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, iż dane pozostające w internecie mogą zostać wykradzione przez osoby trzecie. Akcja Potencjalnie NieBezpieczni stanowi sygnał dla tych przedsiębiorców, którzy niedostatecznie chronią dane swojej firmy w Sieci.

Co wiemy o ochronie danych

Wśród ryzykownych zachowań w internecie, wyróżniono m. in. takie działania jak korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi czy używanie zbyt prostych haseł. Fundacja przypomina także, że nie każda instytucja używa bezpiecznego szyfrowania za pomocą protokołu SSL. Zgodnie z raportem „Co wiemy o ochronie danych osobowych 2017”, zorganizowanym przez Fundację, jedynie 27% badanych szyfruje twarde dyski swoich komputerów, laptopów i smartfonów.

PożyczkaPortal.pl aktywnie angażuje się w akcję dotyczącą ochrony danych osobowych

W ramach kampanii Potencjalnie nieBezpieczni powstało wiele artykułów informacyjnych, dotyczących różnego rodzaju zagrożeń, wynikających z nieostrożnego użytkowania Sieci. Swój wkład w akcję miał również serwis Pozyczkaportal.pl, na którym szczegółowo opisano sposoby umożliwiające odpowiednie zabezpieczenie zarówno danych klienta, jak i całego przedsiębiorstwa, które prowadzi usługi wykorzystujące Sieć.

W tekście poruszono m. in. problem wspomnianych protokołów SSL, pozwalających zaszyfrować wrażliwe dane w taki sposób, aby żadna osoba postronna nie mogła do nich dotrzeć. Omówiono również kwestię serwerów dedykowanych, umożliwiających pełną kontrolę nad ruchem użytkowników, którzy logują się na prowadzone przez nas serwisy. Dzięki serwerom dedykowanym, dostęp do informacji na temat osób odwiedzających daną domenę, mają wyłącznie administratorzy wybranej witryny.

polityka kampanii

Zgodnie z polityką kampanii, w artykule pojawiło się również ostrzeżenie dotyczące korzystania z oprogramowania Java, które jest niezwykle podatne na różnego rodzaju ataki zewnętrzne. Chcąc zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo sieciowe, przedsiębiorca powinien korzystać jedynie z takich aplikacji, które umożliwiają właściwe szyfrowanie wrażliwych danych.

Jako konsumenci, warto natomiast rozważyć oferty jedynie tych firm, które znajdują się w KRS, a także w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym od niedawna przez Komisję Nadzoru Finansowego. Aby mieć pewność, że skorzystaliśmy z usług rzetelnej instytucji, należy użyć jednego z narzędzi internetowych, takich jak np. porównywarki, czy rankingi chwilówek.

Potencjalnie nieBezpieczni – partnerzy akcji

Honorowym patronem kampanii zostało Ministerstwo Cyfryzacji, które postanowiło poprowadzić ogólnopolską akcję edukacyjno-informacyjną. Skupia się ona przede wszystkim na potrzebie ochrony danych osobowych w internecie.
W celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców (przede wszystkim różnego rodzaju przedsiębiorców), Ministerstwo wykorzystało wszelkie dostępne środki komunikacyjne, takie jak seminaria i konferencje naukowe, spotkania z organizacjami, które zrzeszają różne przedsiębiorstwa i instytucje finansowe, serwisy internetowe, a także oficjalne profile resortu cyfryzacji w mediach społecznościowych.

Partnerami akcji zostały również tak znane firmy, jak Microsoft, DHL, Loando.pl, czy eRecruiter. W kampanię zaangażowało się również Polskie Radio 24, Gazeta Ubezpieczeniowa oraz Warsaw Business Journal. Z wszystkimi uczestnikami akcji można się zapoznać na stronie internetowej kampanii Potencjalnie nieBezpieczni.

Ogólnopolski charakter przedsięwzięcia pokazuje, że problemy podejmowane przez organizatorów mają niezwykle duże znaczenie dla różnego rodzaju przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych. W czasach, w których internet zdominował wszelkie kanały komunikacyjne, kwestie bezpieczeństwa sieciowego muszą być brane pod uwagę w pierwszej kolejności.