Pomocna Pożyczka to firma pożyczkowa, o której zrobiło się głośno w ostatnim czasie. Czy Pomocna Pożyczka jest parabankiem, czy działa nielegalnie? Przeczytaj fakty i mity o Pomocnej Pożyczce.

Niedawno podniosła się wrzawa w sprawie kolejnego po Amber Gold parabanku, który naciąga swoich klientów. Zrobiło się głośno o Pomocnej Pożyczce, której klient, według doniesień Gazety Wyborczej, popełnił samobójstwo po wpadnięciu w spiralę zadłużenia. W mediach roi się od informacji o tej firmie, niektóre są nieścisłe, a niektóre wręcz mijają się z prawdą. Jak odróżnić fakty od mitów?

Pomocna Pożyczka nie jest parabankiem

Pierwszą błędną informacją jest nazywanie Pomocnej Pożyczki parabankiem. Zgodnie z literaturą parabank to instytucja działająca jak bank, która prawnie nim nie jest. Przykładem parabanku był oczywiście Amber Gold, który przyjmował od klientów pieniądze, a później udzielał z nich pożyczek. Firmy, które udzielają pożyczek z własnych środków nie są parabankami, a tak działa Pomocna Pożyczka, Provident czy Vivus. Pojęcie to często jest mylone i błędnie wrzuca wszystkie firmy pożyczkowe do jednego worka z nielegalnie działającymi parabankami.

Zarzuty wobec Pomocnej Pożyczki

Głównym zarzutem wobec Pomocnej Pożyczki jest to, że pobierają opłatę manipulacyjną przed udzieleniem pożyczki. Jest to opłata bezzwrotna, a więc w przypadku odmowy udzielenia pożyczki klientowi nie były zwracane pieniądze. Taką procedurę uważamy za szczególnie nieetyczną oraz psującą wizerunek branży i firm pożyczkowych, które, stosują proste i jasne procedury.

Nie mniej dziwi nas nagłe zainteresowanie Pomocną Pożyczką, wcześniej funkcjonującą pod nazwą PKF Skarbiec. Interesujące jest jednak to, że prokuratura zajmuje się tą firmą od lat, próbując znaleźć dowody wskazujące na dokonanie przestępstwa przez firmę. Robi to bezskutecznie od dłuższego czasu. Dlaczego? Ponieważ polskie prawo nie zabrania takich praktyk. Pobieranie opłaty manipulacyjnej w świetle prawa nie różni się od pobierania zaliczki np. przy sprzedaży mieszkania czy samochodu. Jeśli klient nie dotrzyma warunków, zaliczka przepada. Tak robi również Pomocna Pożyczka – jeśli klient nie będzie miał zdolności do zaciągnięcia pożyczki, nie spełni warunków umowy, więc jej nie dostanie i opłata manipulacyjna przepadnie. To dziura w polskim prawie, jednak obecnie jest to legalne. Jedyną karą, jaką dostała Pomocna Pożyczka, wtedy nazywana Skarbcem, było 1,2 mln kary nałożonej przez UOKiK za błędne podawanie kosztu pożyczki. Biorąc pod uwagę kary przyznawane przez UOKiK dla instytucji finansowej, zasądzano już dużo większe kwoty.

Nie popieramy działań Pomocnej Pożyczki, które wykorzystują potrzebę i niewiedzę klientów. Należy jednak po raz kolejny podkreślić, że zawsze trzeba czytać podpisywaną umowę. Winowajcą sytuacji jest dziurawe prawo dotyczące instytucji finansowych, które zamiast zabezpieczać interesy Polaków, dopuszcza takie działania. Na naszym portalu ani w naszym rankingu nie było i nie będzie takich firm, ponieważ każda znajdująca się tu instytucja pożyczkowa jest przez nas sprawdzona i rekomendowana.

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem 10 zasad przy braniu pożyczki oraz do odwiedzenia działu Porady, przed wzięciem pożyczki.