Gotówka? Nie potrzebuję!

Respondentów poproszono o wskazanie, kiedy ostatni raz płacili gotówką. 75% z nich wskazało, że w ciągu ostatnich 3 dni, natomiast 17% – w przeciągu tygodnia. 5% odpowiadających korzystało z niej w ciągu ostatniego miesiąca, a więc bardzo rzadko.

Z pozostałych odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że już 40% z nich byłoby w stanie całkowicie zrezygnować z gotówki na rzecz elektronicznych form płatności gdyby tylko zależało to od nich, natomiast ponad 1/3 nie nosi gotówki w ogóle lub bardzo rzadko. Nic dziwnego – Polska jest jednym z liderów jeśli chodzi o systemy płatności bezgotówkowych, do tego ma spore wsparcie ze strony rządu, a każdy z konsumentów znajdzie alternatywną metodę, która odpowiada jego wymaganiom i preferencjom. Polacy uważają również płatności bezgotówkowe za bezpieczną formę płatności – twierdzi tak 65% respondentów.

Kieszonkowe w gotówce

Ile pieniędzy mamy zazwyczaj w portfelu? Od 0 do 42 zł nosi przy sobie 25% Polaków. Nieco więcej bo 27% większe sumy od 85 do 170 zł. Niespełna ¼ respondentów (23%) ma przy sobie średnie kwoty od 42 do 85 zł, natomiast 1% deklaruje, że nie nosi przy sobie gotówki. Jak już płacimy gotówką, to za drobne rzeczy – przejazdy taksówką (85%) czy bilety za komunikację miejską (73%). Kieszonkowe również wypłacamy w formie gotówki (85% respondentów). Wśród płatności bezgotówkowych prym wiodą płatności za media 85%) oraz czynsz (84%) i codzienne zakupy spożywcze (74%).

„Czy gotówka przestanie być całkowicie użyteczna i alternatywne formy płatności ją zastąpią? Oczywiście, że nie – każdy z nas jest inny, a społeczeństwo to nie tylko Millenialsi, którzy na co dzień korzystają z fintechów, ale też starsze pokolenia oraz osoby, które wolą tradycyjne formy płatności. Niemniej jednak można śmiało stwierdzić, że płatności gotówkowe tracą na znaczeniu, miejsce ustępując metodom bezgotówkowym.”- komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.