Odejście od gotówki?

Nie możemy jeszcze mówić o rozwoju społeczeństwa bezgotówkowego, jednak pojawia się taka perspektywa w kontekście przyszłości. Raport „ING International Survey Mobile Banking 2017 − Cashless Society” wskazuje, że przybywa Europejczyków, którzy bez problemu zrezygnowaliby z używania gotówki. Najmniej przywiązani do niej są Francuzi, którzy aż w 35 proc. wypowiedzieli się na niekorzyść tradycyjnych płatności. Tuż za nimi uplasowali się Polacy – 33 proc. z nich podziela stosunek ponad jednej trzeciej respondentów z Francji. Podobnie sądzą też Belgowie i Holendrzy – w obu przypadkach jest to 30 proc. badanych.

Jednak nie brakuje też państw, których obywatele nie chcą rozstawać z gotówką. Najbardziej przywiązani do niej są Niemcy – tylko 10 proc. ankietowanych potrafi wyobrazić sobie funkcjonowanie bez takiej metody płatności. Podobnie myślą Hiszpanie – zaledwie 13 proc. z nich potrafiłoby poradzić sobie bez tego rodzaju środków płatniczych. Jak widać, zróżnicowanie opinii jest całkiem spore.

Kiedy decydujemy się na płatności mobilne?

Ankietowani zostali też zapytani, kiedy i gdzie posługują się konkretnymi metodami płatności. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że po gotówkę sięgamy zazwyczaj przy drobnych zakupach np. przekąskach albo opłatach za bilety komunikacyjne. Transakcje bezgotówkowe online przeprowadzane są zazwyczaj w przypadku większych zakupów, jak np. urządzenia elektroniczne, zakupy spożywcze, prezenty lub posiłki w restauracjach. Jeśli chodzi o spłacanie naszych zobowiązań ratalnych, w tym hipotek, również rezygnujemy z gotówki na rzecz płacenia kartą lub online.

„Nawet jeśli jeszcze nie możemy mówić o powstaniu społeczeństwa bezgotówkowego, to już teraz widać wyraźny wzrost zainteresowania tego rodzaju płatnościami. Konsumenci cenią sobie wygodę, jaką jest płacenie kartami albo za pośrednictwem przelewu online. Towarzyszy temu potrzeba pozyskiwania dodatkowych środków metodą internetową. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na usługi sektora pozabankowego. W ten sposób bardzo szybko otrzymają oni potrzebne im kwoty na bardzo korzystnych warunkach. Proponowane standardy nie odbiegają od tych, które obowiązują w innych krajach Europy.” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl