215 mld zł w postaci banknotów i monet krąży w obiegu polskiej gospodarki!

Mimo, iż w dzisiejszych czasach możemy korzystać z coraz większej liczby nowoczesnych rozwiązań finansowych, to wielu Polaków nadal dokonuje płatności gotówką. Z danych zgromadzonych przez „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że w obiegu polskiej gospodarki krąży kwota w wysokości 215 mld zł, która składa się z samych banknotów i monet. Tak ogromna suma daje aż 10 proc. PKB!

Obecnie Polacy należą do europejskiej czołówki pod względem płatności gotówką, wyprzedzają nas tylko Grecy i Węgrzy. Co ciekawe, jeszcze do niedawna przed naszym krajem były m.in. Włochy, Czechy i Słowacja. Wszystko wskazuje na to, że niedługo możemy stać się społeczeństwem, które będzie najchętniej wykorzystywać fizyczne pieniądze w całej Europie.

Dlaczego Polacy wolą płacić gotówką?

Czym jest spowodowany wzrost popularności gotówki w naszym kraju? Dlaczego aż tak wielu z nas niechętnie płaci kartą lub za pomocą nowoczesnych rozwiązań finansowych tj. aplikacje mobilne? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna, ponieważ to zjawisko wynika z kilku czynników.

Najważniejszym powodem, przez który Polacy chętnie płacą banknotami i monetami, jest to, że banki narzucają zbyt duże oprocentowanie i potencjalni klienci nie chcą tracić swoich pieniędzy na obsługę konta czy karty płatniczej. Innymi czynnikami, które wpływają na popularność gotówki, są: rosnące zarobki Polaków, większa stabilność na rynku pracy czy transfery społeczne.

Ważnym czynnikiem, który powoduje większe zainteresowanie płatnościami fizycznymi banknotami i monetami jest również to, że większość Polaków zaczęło oszczędzać i gromadzić coraz więcej pieniędzy. Potwierdzają to dane zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Bank Polski.