Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość – nie tylko finansową
Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło doroczne badania na temat zadowolenia Polaków z życia w różnych jego sferach. Tegoroczna edycja pokazała, że w strefie finansowej jesteśmy umiarkowanie zadowoleni, ale przede wszystkim liczymy na jej poprawę w ciągu najbliższego roku. Komfort naszego życia poprawił się nie tylko w zakresie finansów. Zanotowane wyniki badania w ponad połowie kategorii są najwyższe w historii prowadzenia badań na temat szczęścia mieszkańców Polski. Skąd w nas tyle optymizmu, skoro jesteśmy uznawani za jeden z najbardziej ponurych narodów?
Być może ma to związek z tym, że kwitnie nasze życie towarzyskie i rodzinne, a właśnie te wartości są jednymi z najważniejszych dla większości z nas. W tegorocznej ankiecie aż 84 proc. przebadanych osób stwierdziło, że są zadowolone ze swojego życia towarzysko-rodzinnego. Z kolei ze swojego mieszkania (posiadanego sprzętu, ogólnego wyposażenia, warunków bytowych) zadowolonych było 67 proc. badanych, a wyraźne niezadowolenie w tej sferze stwierdziło tylko 8 proc. osób. Duże zadowolenie wykazała też spora część osób w sferach takich jak poziom wykształcenia (60 proc.), stan zdrowia (60 proc.), przebieg pracy zawodowej (50 proc.). W tych pięknych wynikach znajdziemy jednak łyżkę dziegciu – tylko 34 proc. badanych stwierdziło, że jest wyraźnie zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia.
Bezrobocie na niskim poziomie, rynek pracownika i pakiety socjalne
Prawie 70 proc. osób zadowolonych z posiadanego majątku i 40 proc. osób, które liczą na poprawę sytuacji finansowej. Skąd takie wyniki? Eksperci wskazują na kilka czynników: bezrobocie utrzymujące się na niskim poziomie, rynek pracownika, regularnie wzrastające płace, pakiety socjalne rozbudowane do rekordowych rozmiarów. W końcu wiele rodzin poprawiło swoją sytuację finansową dzięki programom 500+ i 300+, choć nie zmienia to faktu, że te pakiety wsparcia wciąż silnie dzielą polskie społeczeństwo.
Programy socjalne z pewnością są jednym z czynników, które pomagają wielu osobom optymistycznie patrzeć na przyszłość ich sytuacji finansowej.
Oczywiście za zwiększonym finansowaniem idzie zwiększona konsumpcja. Nadwyżki w budżecie najczęściej wydajemy na następujące rzeczy:
- sprzęt RTV i AGD,
- wakacje,
- wymianę samochodu,
- kulturę i rozrywkę,
- remonty.
Mamy coraz więcej pieniędzy i coraz więcej ich pożyczamy
Deklarujemy zadowolenie ze swojej sytuacji finansowej i wierzymy w to, że będzie ona jeszcze lepsza, ale wciąż chętnie korzystamy z pożyczek. Być może wynika to z faktu, że pożyczki pozabankowe to wyjątkowo szybki i łatwy sposób na zdobycie dodatkowej gotówki, a przecież życiu zdarzają się różne sytuacje. Okazuje się, że 2018 rok był rekordowy – firmy pożyczkowe odnotowały najwyższą najwyższą liczbę pożyczonych pieniędzy w historii. Im więcej zarabiamy, tym bardziej jesteśmy przekonani o tym, że bez problemy spłacimy raty pożyczki – tym bardziej, że nierzadko możemy skorzystać z tzw. wakacji finansowych w razie przejściowych problemów ze spłatą.
Rośnie jednak ogólne zadłużenie Polaków. W poprzednim roku suma zaległych długów zaległych długów wzrosła o blisko 7 mld złotych. Obecnie wynosi ponad 74 mld złotych. Big InfoMonitor alarmuje, że 2,78 mln naszych rodaków nie radzi sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań. Dlatego biorąc pożyczkę zawsze powinniśmy sami rzetelnie przeanalizować nasz budżet domowy i zdolność kredytową. Optymizm jest dobry, ale musi być także połączony z realizmem.
Badanie finansowych nastrojów Polaków CBOS – podsumowanie
Ponad połowa przebadanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej wierzy, że ich sytuacja finansowa jeszcze bardziej się poprawi w ciągu 12 miesięcy. Za to co dziesiąty Polak jest niezadowolony ze swoich perspektyw finansowych na najbliższy czas.
Opisany i poparty liczbami optymizm wynika z rosnących płac Polaków – być może tylko 34 proc. z badanych było całkowicie zadowolonych z otrzymywanej wypłaty, jednak analitycy wskazują, że w kolejnych latach płace mają ciągle wzrastać. Z drugiej strony idzie za tym wzrost kosztów życia i usług. Co trzecia przebadana osoba była przekonana, że w 2019 roku otrzyma podwyżkę. Największą nadzieję na zwiększenie swojego wynagrodzenia mają dwudziesto- i trzydziestolatkowie – czyli jednocześnie najliczniejsza grupa wiekowa osób, które lubią sięgać po pożyczki.
Pożyczki cieszą sie coraz wiekszą popularnościa, bo coraz wiecej osob widzi jakie to super rozwiązanie.