Sytuacja finansowa pod kontrolą

Jak wynika z badań, „umiarkowanie dobrze” swą obecną sytuację finansową ocenia 35 proc. respondentów. Jako „bardzo dobrą” ocenił ją co 5 respondent, natomiast problemy z finansami ma około 29 proc. badanych. Co ciekawe, 1/5 nie potrafi na dzień dzisiejszy ocenić swojej kondycji finansowej. Polacy pozytywnie patrzą na swe finanse również w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Aż 69 proc. respondentów oczekuje, że ich sytuacja finansowa polepszy się, natomiast pogorszenia spodziewa się niespełna 1/3 badanych.

Chcesz pożyczyć? Nie ma problemu!

W świetle dobrej sytuacji finansowej, Polacy chętnie udzielają pożyczek – już niemalże co 4 Polak nie widzi w tym problemu. Najczęściej są to osoby w wieku 45-54 lat (33 proc.), mieszkańcy dużych miast do 200 tys. mieszkańców (32 proc.) Jeśli już mamy pożyczać, to rodzinie albo bliskim znajomym – stanowią one aż 65 proc. tego typu „nieformalnych pożyczek”. Skorzy do pożyczania znajomym są bardziej mężczyźni (70 proc.), osoby w wieku 15-18 lat (83 proc.) oraz mieszkańcy wsi (75 proc.). Warto również sprawdzić, kiedy obowiązuje w tym przypadku podatek od pożyczki.

Pożyczka online równie dobra

Nie każdy z nas ma jednak to szczęście i możliwość pożyczenia niewielkiej kwoty od rodziny czy przyjaciół. W takiej sytuacji równie pomocne może okazać się skorzystanie z oferty pożyczkodawców. Będąc nowym klientem nierzadko możemy otrzymać „darmową pożyczkę”, a więc oddać tylko tyle, ile pożyczyliśmy, bez dodatkowych kosztów. Listę firm, które oferują tego typu świadczenia można łatwo sprawdzić za pomocą porównywarki pożyczek online – wystarczy tylko wpisać interesującą nas kwotę oraz długość okresu spłaty. Nie należy również bać się, że trafimy na nieuczciwego pożyczkodawcę – w rankingach publikowanych na stronach porównujących oferty finansowe online brane są pod uwagę jedynie zaufane, renomowane firmy pożyczkowe.

„Udzielając pożyczki bliskiej osobie lub znajomemu, musimy wziąć pod uwagę, iż wiąże się to z pewnym ryzykiem – zawsze może dojść do sytuacji, w której dłużnik wyprze się pożyczki lub będzie zalegał ze spłatą. W sytuacji, gdy ktoś nas poprosi o pomoc finansową bądź sami jej potrzebujemy, warto skorzystać z usług zaufanego pożyczkodawcy, którego możemy sprawdzić za pomocą porównywarki online.” – komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.