Skąd pomysł wzrostu cen obsługi bankomatów?

3 październiku 2019 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów. Tego samego dnia zapadła również decyzja dotycząca kosztów obsługi bankomatów. Sprawa dotyczyła działań niemieckiej spółki Cardpoint. Jej przedstawiciele do tej pory uważali, że obsługa bankomatów jest częścią świadczonej przez nich usługi finansowej i podlega ulgom podatkowym.

Niemiecki urząd skarbowy stwierdził jednak, że Cardpoint świadczy zwykłe czynności techniczne, od których powinien odprowadzić podatek w wysokości 23 proc. Zdanie niemieckiej skarbówki podzielił Trybunał Sprawiedliwości UE. Stwierdził on, że usługi oferowane przez Cardpoint “nie wydają się prowadzić do przenoszenia środków ani powodować zmian prawnych i finansowych, które charakteryzują transakcję dotyczącą płatności”. Jak decyzja TSUE wpływa na koszt użytkowania bankomatów?

Skutki wyroku TSUE

Według wyroku TSUE posiadacze kont bankowych zapłacą więcej za korzystanie z bankomatów w Polsce. Nie jest to jednak nowość dla klientów instytucji bankowych, ponieważ do tej pory niektóre banki pobierały już opłaty m.in. za wypłatę gotówki z bankomatów.

Nałożenie na instytucje bankowe dodatkowych opłat może spowodować:

  • zlikwidowanie części bankomatów;
  • podwyżkę prowizji za niektóre czynności;
  • naliczenie opłat za wypłatę określonej kwoty.

Warto zaznaczyć, że polscy operatorzy banków podchodzą do skutków orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE ostrożnie. Według nich to, czy bank naliczy dodatkowe opłaty za usługi, jest kwestią indywidualną. Użytkownicy bankomatów mogą, lecz nie muszą spotkać się z nadprogramowymi opłatami w 2020 roku.