Młodzi Polacy mają aż 4,6 mld złotych długów pozakredytowych

Informacje na temat sytuacji finansowej młodych Polaków nie są zbyt dobre. Na przestrzeni roku przybyło ponad 86 tys. osób w wieku 18-34 lat mających zaległości pozakredytowe. W porównaniu do wcześniejszego stanu, wartość nieuregulowanych płatności wzrosła o 1,4 mld. zł. W przypadku osób, które nie ukończyły 35 r.ż. średnia zaległość wynosi 8106 zł. W tej grupie zadłużonych możemy wyróżnić osoby w wieku od 18-24 lat, których długi statystycznie wynoszą 3072 zł. Jeśli chodzi o dłużników w przedziale 25-34 lat, to ich zaległe zobowiązania średnio wynoszą nawet 9479 zł.

Mniejsza liczba kredytobiorców i większe zadłużenie

Cennym źródłem informacji na temat kondycji finansowej młodego pokolenia są badania porównawcze. BIK podjął się zestawienia rzetelności płatniczej osób w wieku 18-24 obecnie i 10 lat temu. Z przyczyn demograficznych możemy odnotować mniejszą liczbę osób mieszczących się w tym przedziale wiekowym. Obecnie jest ich 3,22 mln – to milion mniej niż dekadę temu. Ma to wpływ na spadek liczby młodych kredytobiorców. Według najnowszych danych jest ich 590 tys. – to oznacza spadek o 26 proc. Uzupełnieniem tych statystyk są dane BIG InfoMonitor, które wskazują wzrost zadłużenia. Ten wskaźnik skoczył z 2,64 mld do 6,81 mld.

Młodzi nie czytają umów

Niepokojące są także dane, które dotyczą świadomości finansowej osób zadłużonych. Do nieczytania umów dotyczących zaciąganego zobowiązania przyznaje się aż 56 proc. młodych osób, które wzięły udział w badaniu. Podniosło się także ryzyko kredytowania – w grupie młodych kredytobiorców wskaźnik osób posiadających kredyty przeterminowane o 90 dni w ciągu ostatnich 10 lat skoczył z 5,3 proc. do 12,1 proc.

Przyczyną takiego stanu może być brak odpowiedniej edukacji finansowej, która pozwoliłaby na uniknięcie takich błędów. Niestety wielu kredytobiorców nie posiada nawyku planowania swoich wydatków. Zaciąganie zobowiązań bez odpowiedniego planu zazwyczaj ma swoje negatywne skutki. Można im zapobiec tylko wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy się do wzięcia kredytu lub pożyczki. Pomoże nam w tym dokładna analiza naszego budżetu. Ważne jest, żeby młodzi adresaci usług bankowych wiedzieli, jak należy postępować i potrafili podejść do kwestii finansów odpowiedzialnie.

Instytucje pozabankowe pomagają edukować młodych klientów

Dane pochodzące z badania wskazują na brak rzetelnej edukacji finansowej młodego pokolenia. Młodzi Polacy zaciągają kredyty i inne zobowiązania nie wiedząc, na co tak naprawdę się decydują. Tutaj może znaleźć dla siebie miejsce sektor pozabankowy. Nowoczesne portale pożyczkowe są prowadzone przez ekspertów, którzy na bieżąco komentują wydarzenia ze świata finansów. Na tego typu stronach można też znaleźć porady dotyczące rozsądnego pożyczania. Ponieważ młodzi chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań, być może z poziomu organizacji fintechowych i prowadzonych przez nie portali łatwiej będzie trafić do tej grupy.

„Statystyki dotyczące zadłużenia młodych osób są alarmujące. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Zalicza się do nich niewątpliwie brak odpowiedniej edukacji finansowej. Tutaj sektor FinTech widzi dla siebie szansę. Młodzi coraz chętniej korzystają z nowoczesnych usług finansowych, a podmioty fintechowe kładą nacisk na edukację finansową. Dla młodych kredytobiorców jest zatem nadzieja.” − komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl