Sprawdź wiarygodność firmy pożyczkowej

Zakupy przez internet, mobilna bankowość i pożyczki elektroniczne to symbole nowoczesności. FinTech szturmem podbija serca i portfele Polaków, którzy entuzjastycznie podchodzą np. do bezgotówkowych płatności. Coraz większe zaufanie zdobywają też pożyczki online. W ekspansji sektora pozabankowego pomagają m.in. obecne regulacje prawne, które wyeliminowały zdecydowaną większość nieuczciwych pożyczkodawców. Dzięki nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim łatwiej sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej. Pomocnym narzędziem jest nadzorowany przez KNF Rejestr Firm Pożyczkowych. Wpis do tego Rejestru jest obowiązkowy dla każdej instytucji pozabankowej w Polsce. Jednak na razie spis nie jest jeszcze kompletny, ponieważ firmy mają czas na zgłaszanie swojej działalności do stycznia 2018 roku.

Od 2015 roku istnieje jednak inny w pełni funkcjonalny Rejestr pod egidą Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Potrzebę powołania takiej instytucji pożyczkodawcy postulowali już od pewnego czasu. Przy braku działań ustawodawcy wzięli sprawy w swoje ręce. Branżowy Rejestr Firm Pożyczkowych prowadzony przez PZFP zbiera praktycznie wszystkie największe instytucje pozabankowe. Powinien być jednym z pierwszych źródeł weryfikacji wiarygodności pożyczkodawcy. Poza niewątpliwie pożyteczną rolą, jaką odgrywa w podnoszeniu świadomości i bezpieczeństwa konsumentów, ma jednak jedną zasadniczą wadę – wpisywanie się do Rejestru jest dobrowolne.

Dodatkową metodą, która powinna was utwierdzić w przekonaniu, że macie do czynienia z uczciwą firmą, jest sprawdzenie jej danych w KRS. Informacje znalezione w Rejestrze Firm Pożyczkowych znalazły potwierdzenie w Krajowym Rejestrze Sądowym? Jeśli tak, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możecie zaufać pożyczkodawcy. Pamiętajcie jednak, żeby nie zaciągać finansowych zobowiązań bez zastanowienia. Przed wzięciem kredytu warto zadać sobie kilka pytań, które pozwolą dowiedzieć się, czy pożyczka jest niezbędnym rozwiązaniem.

Przelew weryfikacyjny

Bardzo popularną metodą sprawdzania tożsamości pożyczkobiorcy stał się przelew weryfikacyjny. Czym jest i dlaczego powinien wzbudzić waszą wzmożoną czujność? Przelew weryfikacyjny najczęściej w wysokości 1 zł lub mniejszej służy potwierdzeniu zgodności danych wpisanych w formularzu z danymi przypisanymi do konta wnioskodawcy. W ten sposób firma pożyczkowa upewnia się, że klient nie posługuje się skradzioną tożsamością. Przelew 1 zł albo 1 gr uniemożliwia oszustowi zaciągnięcie zobowiązania, do którego np. potrzebne są jedynie dane z dowodu i internetowe konto. Takie dwustopniowe uwierzytelnianie wprowadziło już bardzo wielu pożyczkodawców np. NetCredit, LendOn, czy Filarum. Metody weryfikacji oczywiście cały czas ewoluują. Dostaniecie również pożyczki online bez przelewu czy pożyczki bez konta bankowego. Część firm rozpatruje wnioski z pomocą aplikacji, które automatycznie analizują historię transakcji na waszych kontach.

Podejrzliwość powinny wzbudzić firmy, które oczekują od was przelewów zdecydowanie przewyższających symboliczną złotówkę. Zwłaszcza jeśli nie uda wam się znaleźć zbyt szczegółowych danych na temat tych firm. Wymóg złożenia kilkudziesięciozłotowego przelewu weryfikacyjnego może oznaczać, że natknęliście się na oszusta. Takie witryny często zajmują się wyłudzaniem pieniędzy i warto sprawdzić je w jednym z Rejestrów Firm Pożyczkowych.

Zwracaj uwagę na stronę pożyczkodawcy

Wizytówką firmy udzielającej pożyczek pozabankowych online jest zawsze strona internetowa. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które powinny się na niej znaleźć. Przede wszystkim pożyczkodawca musi poinformować was w wyraźny sposób o rzeczywistym oprocentowaniu w skali roku, czyli RRSO. Wzmianka o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania powinna znaleźć się na stronie głównej i nie może być napisana drobną czcionką, ukryta gdzieś w stopce. Zgodnie z prawem, wysokość RRSO ma być zakomunikowana w sposób widzialny, tak żeby konsument nie musiał tej informacji szukać.

Biorąc tanią pożyczkę online, zazwyczaj przekazujecie instytucji pozabankowej wrażliwe dane. Dlatego zwróćcie uwagę, czy strona www posiada zabezpieczenia w postaci protokołów SSL. Jak to sprawdzić? Przede wszystkim na początku adresu powinien widnieć przedrostek “https”, a nie “http”. Dodatkową informacją o bezpieczeństwie witryny jest ikona przedstawiająca kłódkę w lewej części pasku adresu. Jeśli strona posiada oznaczenia świadczące o posiadaniu certyfikatów SSL, oznacza to, że dba o to, by wasze dane nie trafiły w żadne niepowołane ręce.

Korzystaj z porównywarek online

Po rzetelnym i odpowiedzialnym przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej, sprawdzeniu wiarygodności kilku pożyczkodawców, przejdźcie do zestawienia ich ofert. W wyborze najkorzystniejszych warunków pomogą wam porównywarki pożyczek pozabankowych. Zbierają one propozycje większości firm na rynku, co pozwala w prosty sposób odnaleźć najkorzystniejszą pożyczkę. Co bardzo istotne, na stronach porównywarek znajdziecie nie tylko chwilówki, ale również internetowe pożyczki na raty, czy pozabankowe pożyczki dla firm. Zamiast poświęcać czas na analizę strony każdej firmy z osobna, porównywarka zbiera wszystkie informacje w jednym miejscu. Dodatkowym pomocnym narzędziem są okresowe rankingi, które prezentują najlepsze pożyczki w danym miesiącu według oceny ekspertów.

Pożyczki bez BIK i BIG na cenzurowanym

Niektórzy pożyczkodawcy kuszą brakiem weryfikacji klientów w Biurze Informacji Kredytowej i innych rejestrach dłużników. Faktem jest, że do współpracy z BIK zobligowane są jedynie banki, co nie oznacza, że z Biurem nie współpracuje żadna firma pożyczkowa. Jeśli instytucja pozabankowa pomija sprawdzanie waszej historii kredytowej w BIK, to w większości przypadków sprawdzi ją w jednym z Biur Informacji Gospodarczych.

Jeśli firma oferuje pożyczkę online bez weryfikacji w rejestrach dłużników, zapewne będzie od was wymagała dodatkowego zabezpieczenia. Część instytucji udziela np. pożyczek pod zastaw albo z poręczycielem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z długami, jednak taki produkt finansowy jest zazwyczaj obciążony większym ryzykiem, co wiąże się też z większymi kosztami. Z pożyczek bez BIK i BIG korzystajcie w ostateczności, kiedy nie macie szans na uzyskanie innego świadczenia.