BNP Paribas w III kwartale zarobił 132 mln zł

Bank BNP Paribas zanotował w III kwartale 2018 roku zysk netto w wysokości 132 mln zł – wzrost o 19 proc., względem poprzednich 12 miesięcy. Co istotne, od stycznia do września zysk wyniósł 320 mln zł netto – to o 39 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu z 2017 roku.

Działalność bankowa w III kwartale wzrosła o 5,7 proc. i wyniosła 727,7 mln zł. Wynik odsetkowy uplasował się na poziomie 508 mln zł. Kredyty brutto zmniejszyły się o 4 proc. W III kwartale wyniosły 57 mld zł. Warto podkreślić, że bank został dokapitalizowany w kwocie 800 mln zł i dzięki temu wartość kredytów wzrośnie. Lepszy jest również wynik prowizji (132 mln zł) ze sprzedaży m.in. rachunków bankowych – więcej o 10 proc.

Poprawa w sprzedaży kredytów

Jak informuje prezes BNP Paribas Przemysław Gdański bank pozyskuje nowych klientów w każdym segmencie działalności i dzięki temu rośnie sprzedaż kredytów. – Cieszy nas wzrost liczby użytkowników aplikacji GOmobile, którą cały czas wzbogacamy o nowe funkcjonalności. W ramach transformacji technologicznej wspólnie z firmą Autenti zaproponowaliśmy podpis elektroniczny, co pozwoliło usprawnić procesy kredytowe. Ponadto, kontynuowaliśmy digitalizację oddziałów Banku i do końca września otworzyliśmy 6 placówek w nowym formacie, w tym flagowy oddział w dawnym Sezamie w Warszawie – dodaje Gdański.

W porównaniu do roku ubiegłego roku o 4,2 proc. wzrosły koszty administracyjne. W III kwartale wyniosły 361 mln zł. Jest to pokłosie dodatkowych kosztów, związanych z kupnem Raiffaisena. Co istotne, sprzedaż portfela kredytów nieregularnych miał negatywny wynik – 9,9 mln zł netto. Warto też podkreślić, że BNP Paribas utworzył dodatkową rezerwę w wysokości 15 mln zł na kredyty dla rolników.