Istnieje kilka powodów, dla których produkty finansowe o charakterze odnawialnym mają przewagę nad tradycyjnym kredytem gotówkowym czy pożyczką pozabankową. Kluczem jest właśnie odnawialność, dzięki której już niewielka spłata części wydanych pieniędzy pozwala na nowo cieszyć się dodatkowymi środkami. W ten sposób możemy wielokrotnie wydawać pieniądze na dowolny cel, w dogodnym dla nas czasie i miejscu. Dla porównania – pożyczka na raty i kredyt mają charakter jednorazowej wypłaty, a gdy chcemy otrzymać kolejną sumę pieniędzy, wówczas niezbędna jest wizyta w banku lub złożenie wniosku online. Do tego musimy jeszcze czekać na decyzję instytucji finansowej, która nie zawsze musi być dla nas korzystna. Po stronie plusów produktów odnawialnych limitów należy też zapisać to, że odsetki są naliczane wyłącznie od rzeczywiście wykorzystanej kwoty, a nie od całego limitu.

Odnawialny limit pożyczkowy

To stosunkowo nowy produkt oferowany przez firmy z sektora pozabankowego, który aktualnie proponują jedynie trzy niebankowe podmioty. Saldo.pl pozwala mieć zawsze dostęp do kwot rzędu od 300 do 5000 zł. W Flexinero możemy ubiegać się o limit od 3000 do 12000 zł, a Euroloan proponuje limit kredytowy od 50 do 5000 zł. Odnawialny limit pożyczkowy łączy w sobie cechy chwilówki oraz odnawialnego limitu w rachunku bankowymi. Po pierwsze, jego uzyskanie sprowadza się do wypełnienia wniosku online. Firma pozabankowa sprawdzi naszą zdolność kredytową, a po wydaniu pozytywnej decyzji, tylko od nas zależy, kiedy będziemy korzystać z dodatkowych pieniędzy oraz jaką sumę wykorzystamy w danym momencie. Potem spłacamy taką kwotę, jaką wypłaciliśmy. Możemy też uregulować tylko część należności lub uiścić minimalną wymaganą kwotę i na nowo dysponować limitem. Gdy uznamy, że limit jest zbyteczny, wystarczy spłacić całą należność.

Kredyt odnawialny w koncie

Kredyt odnawialny w koncie bankowym rządzi się nieco innymi prawami niż jego alternatywa z rynku pozabankowego. Przede wszystkim, aby móc uruchomić kredyt odnawialny, niezbędne jest posiadanie w danym banku konta osobistego, bo to właśnie saldo ROR-a będzie powiększane o przyznaną kwotę. Pieniądze na poczet spłaty sumy, którą wydaliśmy, zwykle są pobierane z naszej pensji, stypendium czy emerytury w momencie, gdy środki zostaną przelane na nasz ROR. Zatem jesteśmy zwolnieni  z pamiętania o oddaniu odpowiedniej kwoty. Wystarczy, że nasz rachunek jest regularnie zasilany. Kredyt odnawialny w koncie jest też przyznawany na ściśle określony czas – zwykle jest to 12 miesięcy, po których można go przedłużyć lub spłacić go i zamknąć.